Ogród Jane Austen

Strona po¶wiecona Jane Austen

Nie jeste¶ zalogowany.

Og³oszenie

#101 2006-11-22 11:29:26

Ulka
U¿ytkownik

Re: Disney i inni


A szabla? Sporo się na jej temat naczytałam (pisałam prace magisterską big_smile) i do tej pory bronioznawstwo jest moją pasją. Kiedyś na tym forum przeczytałam jak w P&P 95 Darcy wymachiwał szabelką i uwierz mi - sprawiło mi to fizyczny ból.

spieszę sie usprawiedliwic, jesli jeszcze posądzasz mnie o to, ze Darcy'emu wlozylabym szable do ręki...o zgrozo... bronioznawca nie jestem, ale jakie takie pojęcie mam o bialej broni i z grubsza szable od szpady, rapieru, miecza, mizerykordii, kordelasa odroznie big_smile
(ma to zrodlo e wczesnodzieciecych lekturach "Tzrech muszkieterow" i "Potopu"-moje ulubione jeszcze przed epoka JA-a ze zawsze lubilam choc troche wiedziec jak to bylo naprawde...) piszac o szabli oczami widzialam bardziej naszych polskich "zabijakow"
uff, oczyscilam sie lol wink


"cierpliwość - spokój że przecież się stanie"
(Ks. J. Twardowski)

Offline

 

#102 2006-11-22 20:39:55

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Disney i inni

He he Uleńko, przyjmuję do wiadomości. Podejrzewać nie podejrzewałam, ale taka brudna myśl mi przemknęła przez głowę.


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#103 2006-11-24 17:14:49

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Disney i inni

Dziołszki, a wy wiecie, że jest w kioskach seria Disney DVD? Podobno już jest od jakiegoś czasu, a w tym tygodniu jest Mój brat niedźwiedź.


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#104 2006-11-26 00:27:56

Ulka
U¿ytkownik

Re: Disney i inni

jako pierwszy był Kubuś i Hefalumpy. Niedzwiedz jest drugi. trudno sie zorientowac co dalej:) nie wiecie ile kosztuje plyta??


"cierpliwość - spokój że przecież się stanie"
(Ks. J. Twardowski)

Offline

 

#105 2006-11-26 11:15:40

Vasco
Administrator

Re: Disney i inni

1. KubuÅ› i Hefalumpy
2. Mój brat Niedźwiedź
3. Mikey: Bardziej bajkowe Święta
4. KubuÅ› Puchatek: Puchatkowego nowego roku
5. Dinozaur
6. Mickey, Doland, Goofy: Trzej muszkieterowie
7. Dumbo
8. Tygrys i przyjaciele
9. Lilo i Stich
10. Niezwykła przygoda Kubusia Puchatka
11. Kochany Donald
12. Dookoła świata z Timonem i Pumbo
13. Kochany Mickey
14. Nowe szaty króla
15. Planeta skarbów
16. Chip i Dale

Cena bodaj ok. 24 zł - zgubiłem ulotkę.

Offline

 

#106 2006-11-27 10:33:23

gotka
U¿ytkownik

Re: Disney i inni

Ma ktos z Was może jakieś informacje jakie bajki pokazywane będą na DC? Mam nadzieję pare sobie nagrać :-) - w szczególności tych klasycznych jak. królewna śnieżka, spiąca królewna itp.

Offline

 

#107 2006-11-27 20:42:07

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Disney i inni

Ma ktos z Was może jakieś informacje jakie bajki pokazywane będą na DC? Mam nadzieję pare sobie nagrać :-) - w szczególności tych klasycznych jak. królewna śnieżka, spiąca królewna itp.

Przyznaję, że nie był to najczęściej odwiedzany przeze mnie kanał (odwiedzałam go jedynie aby ogladnać super program w stylu naszego Słodowego, gdzie pokazują jak można całkiem szybko i łatwo zrobić przeróżne gadżety, no wrzucałam gdy nie było nic innego). Ja widziałam Barbie jako Księżniczka i żebraczka i Króla Lwa. Podejrzewam, że jak wejdą, to co jakiś czas puszczą swoje szlagiery i nie będzie problemów ze skompletowaniem kolekcji.


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#108 2006-12-03 20:02:16

lady_kasiek
U¿ytkownik

Re: Disney i inni

Ha oglądnęłam Herkulesa. Fajny big_smilebig_smilebig_smile

Dzieki dziewczynki bez was nie zapałałabym checia oglądnięcia(może wtedy robiłambym notatki na historie ustroju :twisted: )


GRITARÄ‚? QUE ARDAN LAS BANDERAS POR LA FRATERNIDAD
QUE CAIGA EL PATRIOTISMO Y LA HOSTILIDAD RACIAL
CULTURA POPULAR...
Gran Derby dla Realu :!: :!:

Offline

 

#109 2007-01-29 23:15:45

bezpaznokcianka
U¿ytkownik

Re: Disney i inni

A ja bym sobie "Gdzie jest Nemo" puściła.... a w ogóle w Liverpoolu gdzie obecnie siedzę jest taki wielki Disney store z najprzeróżniejszymi zabawkami z bajek Disneya. Kupiłam sobie 30 cm maskotkę Nemo big_smile suuuper

Offline

 

#110 2007-01-30 11:07:05

Vasco
Administrator

Re: Disney i inni

O, a znaczki disney'owskie mają? wink Chociaż ceny w funtach pewnie zabijają po przeliczeniu sad

Offline

 

#111 2007-02-27 15:19:23

adventurka
U¿ytkownik

Re: Disney i inni

Ulka napisa³:

(w ogole wg pojec literackich mylimy gatunki-bajka to utwor wierszowany;) ale mniejsza z tym)

To Ty jestes polonistka na tym forum?

Bajka –
według Słownika terminów literackich jest to wierszowana, alegoryczna opowieść o zwierzętach, ludziach lub przedmiotach, której celem jest wypowiedzenie moralnej nauki o ogólnym charakterze. Prawda ta wypowiadana jest bezpośrednio, zazwyczaj jako puenta umieszczona na końcu utworu, rzadziej na początku. Czasami jest tylko sugerowana czytelnikom.

Postaci występujące w bajkach obdarzone są niezmiennymi, wyrazistymi cechami charakteru.

Styl bajek jest gawędziarski, czasem potoczny.
Bajki wywodzÄ… siÄ™ z literatury plebejskiej, ludowej, skÄ…d czerpiÄ… najwiÄ™cej mÄ…droÅ›ci. PowstaÅ‚y w starożytnej Grecji w VI wieku przed Ch., a ich twórcÄ… byÅ‚ Ezop. PisaÅ‚ on bajki o wyraźnym moralizatorskim zabarwieniu, do czego później nawiÄ…zywali pozostali twórcy tego gatunku, zaÅ› ich twórczość nazywana byÅ‚a „bajkami ezopowymi”. Na twórczość bajkopisarzy wpÅ‚yw miaÅ‚ równeiz tworzÄ…cy w I w. po Ch. Fedrus.

Rozróżniamy – bajki narracyjne – np. tworzone przez La Fontaina w XVII wieku. SÄ… to zwiÄ™zÅ‚e nowele o prostej akcji i ograniczonej liczbie postaci. Gatunek ten zapoczÄ…tkowaÅ‚ w starożytnoÅ›ci, w II w po Ch. Barbios.

Drugi rodzaj bajek to bajki epigramatyczne – tworzone przez Lessinga w XVIII wieku, a zapoczÄ…tkowane przez Simonidesa z Keos. SÄ… zazwyczaj czterowersowe, przedstawiajÄ… proste sytuacje, na tle których kontrastujÄ… postawy i postaci. ByÅ‚y tworzone w nawiÄ…zaniu do tradycji bajkopisarstwa Fedrusa.


Bajka stała się jednym z podstawowych gatunków w epoce oświecenia, kiedy służyła głównie moralizatorstwu i parenezie.

Cechy gatunkowe –
- Krótka powiastka pisana wierszem lub prozą;
- Bohaterowie to zwierzęta, ludzie, przedmioty, rośliny;
- Zawiera pouczenia moralne wypowiedziane wprost lub zasugerowane;
- Dotyczy tematów uniwersalnych o charakterze moralnym;
- Historia opowiedziana w bajce jest ilustracją ludzkich doświadczeń, które są powszechne i powtarzalne;
- Bajka poucza o szkodliwości zachowań, daje etyczne wskazówki;
- Występujące zwierzęta są personifikacją ludzkich typów; Relacje występujące między nimi są odpowiednikiem relacji społecznych;
- Alegoryczna treść;
- Typizacja bohaterów;
- Dydaktyzm zawarty jest w morale.

Pozdrawiam smile

Offline

 

#112 2007-02-27 21:53:44

Ulka
U¿ytkownik

Re: Disney i inni

adventurka napisa³:

To Ty jestes polonistka na tym forum?

Nie, nie jestem polonistka ani na tym forum, ani na innym, ani w ogóle wink
Czy mam rozumieć, że moje pobieżne potraktowanie tematu bajki jakoś Cię poruszyło? wink Niemniej dzięki za piękny wykład.


"cierpliwość - spokój że przecież się stanie"
(Ks. J. Twardowski)

Offline

 

#113 2007-02-27 22:45:11

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Disney i inni

Matko, jenyściewy, ale tu skrupulatnością powiało ... big_smile


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#114 2007-02-27 22:46:30

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Disney i inni

a tak swoją droga, może byś się przedstawiła Adventurko? big_smile Tak wpadasz, rzucasz nam bajką miedzy oczy i co?
Marsz do Przywitalni!!!


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#115 2007-02-28 10:52:00

adventurka
U¿ytkownik

Re: Disney i inni

AineNiRigani napisa³:

a tak swoją droga, może byś się przedstawiła Adventurko? big_smile Tak wpadasz, rzucasz nam bajką miedzy oczy i co?
Marsz do Przywitalni!!!

Serdecznie przepraszam. Strasznie wciagnelam sie w ten watek o Disney'u (i cala pozniejsza dyskusje o moralnosci), zachwycila mnie zwlaszcza Wasza znajomosc tematu. Naprawde powialo tu imponujaca wiedza.

I jak juz zobaczylam te definicje bajki, to postanowilam dolozyc swoje 3 grosze, w temacie, na ktorym troszeczke sie znam.

Bo to ja jestem polonistka wink

A spytalamm czy Ty czasami nie jestes, bo w ktoryms poscie ktos wspomnial, ze jest polonistka (? lenistwo nie pozwolilo mi wrocic i sprawdzic kto to byl) i najbardziej pasowalo mi do Ciebie (potraktuj to, prosze, jako komplement). Serdecznie zatem przepraszam za - jak mawialismy na wydziale - wyzywanie Cie od polonistek wink

Offline

 

#116 2007-02-28 15:13:39

Ulka
U¿ytkownik

Re: Disney i inni

A więc czuję się skomplementowana wink


"cierpliwość - spokój że przecież się stanie"
(Ks. J. Twardowski)

Offline

 

#117 2007-02-28 16:21:44

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Disney i inni

Adwenturko - polonistów było sporo (nawet niejeden big_smile), ale już się zbyli. big_smile
Witamy więc i zapraszamy do przywitalni big_smile


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#118 2007-02-28 19:13:33

Achajka
U¿ytkownik

Re: Disney i inni

Widzę, że z Disney'a dyskusja zeszła na inne tematy, chociaz nie tak oddalone.
Swoją drogą, czuję się jakaś taka młoda... Mniejsza o to.
Ja równiez wychowałam się na bajkach Walta Disney'a- z Króla Lwa dialogi i piosenki znam na pamięć smile Do tego KL II, Mulan, 101 dalmatyńczyków, Mała Syrenka... Większość dzieciństwa przechodziłam na czworaka, udając lwicę.
"Potężnym królem będę, więc ostrzegam - bój się lwa..."

Offline

 

#119 2007-03-01 10:43:31

adventurka
U¿ytkownik

Re: Disney i inni

AineNiRigani napisa³:

Adventurko - polonistów było sporo (nawet niejeden big_smile), ale już się zbyli. big_smile
Witamy więc i zapraszamy do przywitalni big_smile

Az boje sie spytac co robicie polonistom big_smile

Offline

 

#120 2007-03-01 12:56:35

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Disney i inni

Nic nie robimy big_smile


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#121 2007-03-01 13:01:45

Marija
U¿ytkownik

Re: Disney i inni

To może coś komuś zróbmy, jak chcą? wink

Offline

 

#122 2007-03-01 15:07:27

Achajka
U¿ytkownik

Re: Disney i inni

Cóż za krwiożercze grono, ja się boję...

Offline

 

#123 2007-03-01 22:38:15

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Disney i inni

Krwiożercze? Nieee, my nie rozrywamy na strzępy. Połykamy w całości... big_smile


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#124 2007-03-02 15:28:05

Achajka
U¿ytkownik

Re: Disney i inni

Fagocytoza, powiadasz? Dobra, czyli jestem wśród swoich big_smile

Offline

 

#125 2007-03-03 01:12:33

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Disney i inni

Z rzeczy na fago, znam tylko fagot. Tego instrumentu nam brakuje w naszej orkiestrze, więc - witamy z otwartymi ramionami big_smile


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB