Ogród Jane Austen

Strona po¶wiecona Jane Austen

Nie jeste¶ zalogowany.

Og³oszenie

#1 2006-11-15 00:59:16

Ulka
U¿ytkownik

Fitzwilliam

pod wpływem lektury niektórych postów postanowiłam zapytac-czy jestescie zupełnie pewni że Fitzwilliam to imię pana Darcy'ego?...
pojawia sie bodajze w dwoch miejscach w ksiazce-pod listem oraz gdy pani Gardiner przypomina sobie ze złyszała o Fitzwilliamie Darcym jako o z gruntu zlym chłopaku.
natomiast kuzyn p. Darcy'ego - od strony matki- ma na nazwisko Fitzwilliam. gdzies - niestety w tej chwili nie pamietam gdzie,moze w biografii JA?- przeczytalam ze przedrostek Fitz w panienskim nazwisku matki Darcy'ego-wlasnie Fitzwilliam-oznacza ze wsrod przodkow mieli ayna krolewskiego z nieprawego łoża.
zatem mogloby byc tak, ze to Fitzwilliam jest dodawane ze zgledu na wysoki rod matki?
czy ktos moze mi to wyjasnic z cala stanowczoscia, najlepiej powolujac sie na kompetentne zrodla?? smile bo meczy mnie to i meczy od dawna....


"cierpliwość - spokój że przecież się stanie"
(Ks. J. Twardowski)

Offline

 

#2 2006-11-15 08:07:20

pak4
U¿ytkownik

Re: Fitzwilliam

Imiona w przypadku najstarszych synów i córek, albo panów i pań w ogóle występują bardzo rzadko -- sam nie wiem jak na imie ma Mr Bennet, albo Mrs Bennet smile Nawet o Jane zwykle czytamy Miss Bennet.

Rzeczywiście -- Darcy ma na imię Fitzwilliam -- tak nazwyała się (Anna Fitzwilliam) matka Darcy'ego.

Samo Fitz ma oznaczać tyle, co syn (jakiś przedrostek "hiberno-normański" jak doczytuję), choć to stary przedrostek, popularny głównie w Irlandii i raczej w średniowieczu. Nie należy wykluczać jednak, że w tradycji rodzinnej przetrwał.

Fitz odnoszono również (później) do nieślubnych dzieci z rodów królewskich. Mamy więc dwa możliwe tłumaczenia.


Oddaj wierzbie
Całą nienawiść, całe pożądanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

Offline

 

#3 2006-11-15 16:24:52

Ulka
U¿ytkownik

Re: Fitzwilliam

dzieki za Fitza;)

Imiona w przypadku najstarszych synów i córek, albo panów i pań w ogóle występują bardzo rzadko -- sam nie wiem jak na imie ma Mr Bennet, albo Mrs Bennet smile Nawet o Jane zwykle czytamy Miss Bennet.

a to wlasnie i pare innych rzeczy wyjasnia pieknie Anna Przedpełska-Trzeciakowska, tłumaczka, we wstepie do Mansfield Park, w serii Prószyńskiego. Najstarsze córki aby podkrelic starszenstwo bylywymieniane bez imienia-Miss Bennet, Miss Elliot. synowie rowniez, przynajmniej gdy ojciec byl Sir-Sir Thomas (Bertram) , jego synowie-pan Bertram i pan Edmund Bertram (w MP jest fragment o tym w ustach Panny Crafword)
ale to nie przeszkadzalo JA uzywac imion wszystkich panow. Watpliwosci mam tylko u pana Darcyego, wlasnie ze wzgledu na dziwne brzmienie. u płkownika Brandona pojawiajacy sie Krzystof (a wlasnie, w którym miejscu?) wyglada naturalnie big_smile

w ogóle dość duża różnorodność imion:)


"cierpliwość - spokój że przecież się stanie"
(Ks. J. Twardowski)

Offline

 

#4 2006-11-15 16:31:00

Jeanne
U¿ytkownik

Re: Fitzwilliam

Pak a czy pani Bennet nie miała na imię Jane? Wiesz, najstarsza córka i syna - zawsze imię po rodzicach?


"Lasy były dokoła. I pożółkłe liście
Jak blade meteory przez półmrok spadały."

[img]http://img232.imageshack.us/img232/821/kjykpa8.jpg[/img]

Offline

 

#5 2006-11-16 14:49:49

kitty
U¿ytkownik

Re: Fitzwilliam

a w DiU 1995, choć może tylko się przesłyszałam, wydawało mi się, że pan Gardiner zwrócił się raz do swojej siostry ( czyli pani Bennet) - Fanny.

Offline

 

#6 2006-11-16 17:48:48

Tijana
U¿ytkownik

Re: Fitzwilliam

Ja też słyszałam jak mówił do niej Fanny. smile

Offline

 

#7 2006-11-16 19:12:52

kitty
U¿ytkownik

Re: Fitzwilliam

to jest nas dwie big_smile
to było chyba w tej scenie, gdy pani Bennet rozpacza z powodu ucieczki Lidii i boi się że pan Bennet wezwie Wickhama na pojedynek :?

Offline

 

#8 2006-11-16 19:34:48

caroline
U¿ytkownik

Re: Fitzwilliam

Ula możesz mieć rację z tym Fitzwilliamem, chociaż... list był podpisany Fitzwilliam Darcy, chyba byłby podany choćby inicjał imienia gdyby było inne.
Może to jego imię właśnie upamiętnia przodków ze strony matki, takie imię dla bohatera jeszcze bardziej podkreślałoby szlachetność pochodzenia Darcy'ego.

Offline

 

#9 2006-11-17 14:18:49

Marija
U¿ytkownik

Re: Fitzwilliam

A zdrobnienie? "Fitzy"? Will? Fitzwill? Nie powiem, że nie jest głupie 8O lol

Offline

 

#10 2006-11-19 15:26:34

Orchidea
U¿ytkownik

Re: Fitzwilliam

Ja bym chyba mówiła "Will" bo "Fitzku" jakoś mi się nie podoba wink

Offline

 

#11 2006-11-19 16:34:26

Ulka
U¿ytkownik

Re: Fitzwilliam

no to Billy, czy nie tak zdrabnia sie William?


"cierpliwość - spokój że przecież się stanie"
(Ks. J. Twardowski)

Offline

 

#12 2006-11-20 10:57:17

Marija
U¿ytkownik

Re: Fitzwilliam

"Ficek Darcy"? No, rewelacyjnie 8O

Offline

 

#13 2006-11-21 17:57:09

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Fitzwilliam

a ja się jednak bardziej skłaniam do nazwiska... big_smile


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#14 2006-11-21 23:48:35

Ulka
U¿ytkownik

Re: Fitzwilliam

pomyslalam ze mozemy zaglosowac, jesli nikt nie ma pewnych informacji smile


"cierpliwość - spokój że przecież się stanie"
(Ks. J. Twardowski)

Offline

 

#15 2006-11-22 09:37:01

Marija
U¿ytkownik

Re: Fitzwilliam

pomyslalam ze mozemy zaglosowac, jesli nikt nie ma pewnych informacji smile

Ta demokracja nas wykończy...... 8)

Offline

 

#16 2006-11-22 10:30:32

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Fitzwilliam

Czysta wariacja ta demokracja, jak powiedział Boy-Żeleński.


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#17 2006-11-22 11:21:21

Ulka
U¿ytkownik

Re: Fitzwilliam

nie demokracja a sondaz socjologiczny tongue


"cierpliwość - spokój że przecież się stanie"
(Ks. J. Twardowski)

Offline

 

#18 2006-11-22 12:00:51

Marija
U¿ytkownik

Re: Fitzwilliam

nie demokracja a sondaz socjologiczny tongue

Tyż diabelski wynalazek, jak '''średnia statystyczna" 8)

Offline

 

#19 2006-11-22 16:21:37

Ulka
U¿ytkownik

Re: Fitzwilliam

iiii tam wink
poza tym sie wypowiadaja niektorzy:)


"cierpliwość - spokój że przecież się stanie"
(Ks. J. Twardowski)

Offline

 

#20 2006-11-22 18:50:43

pak4
U¿ytkownik

Re: Fitzwilliam

Szukam podpowiedzi, ale nie mogę znaleźć. Pozostaję więc przy swojej "opinii" o imieniu.

Nawiasem mówiąc znalazłem coś takiego, ale może już znacie:

"Mr Darcy recently topped a survey in the United Kingdom of fictional characters with whom most women would like to go on a date, beating such creations as James Bond and Superman."


Oddaj wierzbie
Całą nienawiść, całe pożądanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

Offline

 

#21 2006-11-24 10:32:51

Dione
U¿ytkownik

Re: Fitzwilliam

Może mało wiem o angielskich imionach, ale jak się oriętuję istnieje imię Fitzwilliam. W tym przypadku mogłobyć zupełnie prosto. Skoro matka Darcy'ego miała nazwisko Fitzwilliam, a takie imię istnieje, to rodzice naszego pana D. mogli poprostu dla tak go nazwać. Poza tym jeśli chodzi o imiona na zachodzie to jest tam cały galimatias. Przypomnę choćby naszą drogą "Anię z Zielonego Wzgórza". Jej nazwisko brzmiało Shirley, a jeden z jej synów w późniejszych częściach dorobił się takiego imienia. Słynna dziecięca gwiazda była Shirley Temple. Czyli ogólnie rzecz biorąc u nich nie wiadomo co jest imieniem damskim, co męskim, a co nazwiskiem.


Mój chłopak się właśnie ożenił....

Offline

 

#22 2006-11-24 12:43:28

Ulka
U¿ytkownik

Re: Fitzwilliam

a wiec robi sie jasniej w tym temacie smile


"cierpliwość - spokój że przecież się stanie"
(Ks. J. Twardowski)

Offline

 

#23 2006-11-27 01:14:59

Elentari
U¿ytkownik

Re: Fitzwilliam

A jest gdzieś w książce napisane, że matka Darcy'ego miała na nazwisko Fitzwilliam?
E.

Offline

 

#24 2006-11-27 07:27:00

pak4
U¿ytkownik

Re: Fitzwilliam

Informację wyjąłem z Wikipedii smile Ale domyślam się, że to wnioskowanie oparte o postać pułkownika Fitzwilliama, było nie było, bratanka matki Darcy'ego.


Oddaj wierzbie
Całą nienawiść, całe pożądanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

Offline

 

#25 2006-11-27 12:56:56

Ulka
U¿ytkownik

Re: Fitzwilliam

tak, pułkownik Fitzwilliam, syn brata lady Anny i lady Katarzyny, nosi chyba takie nazwisko jak matka Darcyego przed slubem. potem "doczytalam", bodajze w biografii JA, o tym, ze nazwisko panienskie matki etc-tak jak to napisalam w pierwszym poscie.
no bo chyba pulkownik nie ma tylko na imie Fitzwilliam? lol JA nie zostawilaby go bez nazwiska... smile


"cierpliwość - spokój że przecież się stanie"
(Ks. J. Twardowski)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB