Ogród Jane Austen

Strona po¶wiecona Jane Austen

Nie jeste¶ zalogowany.

Og³oszenie

#1 2006-09-07 08:04:48

pak4
U¿ytkownik

Biblioteka z epoki, choć na kontynencie :)

Miałem łańcuch skojarzeń smile Mniej więcej następującą:
"Kasia z Heilbronnu" (czytałem wieczorem) -> dyskusja Aine i Megg o dołujących filmach z wątkiem tej miłości -> Jane Austen -> uświadomienie sobie, że ten straceńczy romantyk, von Kleist, był Jane Austen współczesny -> list von Kleista o bibliotece w Wurzburgu.

List cytuję z 14 września 1800 roku, do narzeczonej (nie pobrali się w końcu, ale czy poszło o pieniądze, to nie pamiętam) -- Wilhelminy von Zenge:

"Chcielibyśmy prosić o parę dobrych książek". -- "Oto wybór wedle życzenia" -- "Może coś Wielanda?" -- "Bardzo wątpię". -- "Lub coś z Schillera, Goethego". -- "O, trudno będzie coś z tego znaleźć". -- "Jak to? Czyżby wszystkie książki były wypożyczone? Czy są tak powszechnie czytane?" -- "Nie o to chodzi". -- "Kto więc właściwie czyta tu najczęściej?" -- "Juryści, kupcy i zamężne damy". -- "A niezamężne?" -- "Im nawet nie wolno o tym marzyć". -- "A studenci?" -- "Mamy polecenie, by im nic nie wypożyczać". -- "Proszę nam tedy powiedzieć, gdzie u Boga Ojca są te wszystkie dzieła Wielanda, Goethego, Schillera, skoro tak mało się ich tu czyta?" -- "Jeśli łaska, to te pisma wcale nie są tu czytane". -- "A więc nie macie ich państwo w ogóle w bibliotece?" -- "Nie wolno nam". -- "Cóż więc za książki leżą tu na tych półkach?" -- "Opowieści rycerskie, same opowieści rycerskie, na prawo opowieści rycerskie z upiorami, na lewo bez upiorów, wedle upodobań". -- "A więc to tak"...


Oddaj wierzbie
Całą nienawiść, całe pożądanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

Offline

 

#2 2006-09-07 14:04:17

megg
U¿ytkownik

Re: Biblioteka z epoki, choć na kontynencie :)

von Kleist był nie tylko współczesny JA, ale także pożądnie rąbnięty big_smile

Offline

 

#3 2006-09-07 14:10:06

pak4
U¿ytkownik

Re: Biblioteka z epoki, choć na kontynencie :)

von Kleist był nie tylko współczesny JA, ale także pożądnie rąbnięty big_smile

To prawda!! Ale to nie on był bibliotekarzem w Wurzburgu smile
A dla ilustracji osobowości pana Henryka (a przynajmniej tego jak ją widziałem po lekturze jego listów) -- zakończenie pewnego listu do przyjaciela (1802 r.):

"Boga proszę o śmierć, a Ciebie o pieniądze, które musisz wyłożyć na moje wydatki domowe."


Oddaj wierzbie
Całą nienawiść, całe pożądanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

Offline

 

#4 2006-09-07 14:23:29

megg
U¿ytkownik

Re: Biblioteka z epoki, choć na kontynencie :)

von Kleist był nie tylko współczesny JA, ale także pożądnie rąbnięty big_smile

To prawda!! Ale to nie on był bibliotekarzem w Wurzburgu smile
[/i]

Wiesz, ja może czasem sprawiam wrażenie głupiej, ale to akurat wiem!!! big_smile grrrrrrr.................

Offline

 

#5 2006-09-07 14:34:23

pak4
U¿ytkownik

Re: Biblioteka z epoki, choć na kontynencie :)

Wiesz, ja może czasem sprawiam wrażenie głupiej, ale to akurat wiem!!! big_smile grrrrrrr.................

:oops: A ja chciałem tylko wyjaśnieć dla młodszych forumowiczek... Bo w liceum to ja jeszcze nie wiedziałem kto to jest Heinrich von Kleist :oops:


Oddaj wierzbie
Całą nienawiść, całe pożądanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

Offline

 

#6 2006-10-31 00:42:36

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Biblioteka z epoki, choć na kontynencie :)

ja do niedawna też nie wiedziałam big_smile


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#7 2006-11-05 16:57:01

lemonick
U¿ytkownik

Re: Biblioteka z epoki, choć na kontynencie :)

a kto to w ogóle był ten Heinrich von Kleist?? :oops:


-Co to jest prawdziwe JA? (...)
-To kim jesteÅ›, a nie to, co z Ciebie zrobiono.
Paulo Coelho

Offline

 

#8 2006-11-05 19:38:12

pak4
U¿ytkownik

Re: Biblioteka z epoki, choć na kontynencie :)

Dramaturg niemiecki. Baaardzo romantyczny. Do skończenia życia samobójstwem włącznie. Tu jest biogram:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Heinrich_von_Kleist

Ja prywatnie bardzo lubię "Kasię z Heilbronu" i "Księcia Homburga" :oops:. Gdy chodziłem do liceum, to w Polsce pojawiły się nowe przekłady jego dramatów, co zaowocowało serią ciekawych realizacji dla Teatru Telewizji.


Oddaj wierzbie
Całą nienawiść, całe pożądanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB