Ogród Jane Austen

Strona po¶wiecona Jane Austen

Nie jeste¶ zalogowany.

Og³oszenie

#1 2006-09-19 10:06:07

Dione
U¿ytkownik

Talenty młodych ....

Czy przypominacie sobie rozmowę, która toczyła się w Netherfield jednego z wieczorów? Bingley nie mógł wyjść z podziwu nad talentami młodych panien. Podobnie w R&R (serial, choć w książce chyba również) podziwiano haftowany przez Eleonorę parawanik.
Jane Austen pisała o wielu talentach panien: śpiewały, grały, malowały porcelanę, haftowały, szyły, szydełkowały, malowały itd. W okresie regencji panny z dobrych (dostatnich) domów rozwijały swoje zdolności (często z najzwyklejszej nudy, gdyż wszelkie prace wykonywali za nie służący i biedaczki po prostu nie miały co robić). Tak więc wymagano od nich znajomości języków, ściegów, pieśni i kroków tańca. A czego wymagano od młodych mężczyzn? Wykształcenia czy wysportowania? Na pewno każdy ojciec młodej panny chętniej widział bogatych konkurentów, ale czego oczekiwał poza tym? :idea: :?: :?:


Mój chłopak się właśnie ożenił....

Offline

 

#2 2006-09-19 10:21:17

pak4
U¿ytkownik

Re: Talenty młodych ....

Do końca to nie wiem...
Młodzi jeździli konno i brali udział w polowaniach -- to wskazywało, że oczekiwano pewnego wysportowania. Czasy jednak, gdy sport dla arystokracji stał się ważny, to chyba jednak okres późniejszy. Fimowy Darcy (DiU'95) ćwiczy szermierkę -- to również może być zgodne z epoką.
Młodzi panowie wyraźnie czytują (choć nie wszyscy) i potrafią się interesować ówczesną literaturą.
Natomiast jedno co odróżnia ich od panien, to polityka, do udziału w której czasami mamy aluzje (choć chyba nikt z bohaterów JA nie angażuje się w nia poważnie).
Oczywiście haftowanie, malowanie i muzykowanie, to raczej domena panien. To znaczy przypominają mi się światli mężowie, z panujących dynastii (ale nie z arystokracji!), którzy zajmowali się muzyką z pewnymi sukcesami (Leopold I, Fryderyk Wielki), ale to wszystko okres wcześniejszy (XVII-XVIII wiek).


Oddaj wierzbie
Całą nienawiść, całe pożądanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

Offline

 

#3 2006-09-19 12:15:00

Dione
U¿ytkownik

Re: Talenty młodych ....

Oj z muzykowaniem, to chyba się z Tobą nie zgodzę. Mężczyźni chyba rzadziej uczyli się gry na instrumentach niż kobiety, ale z pewnością uczyli się śpiewu (oczywiście nie w zakresie profesjonalistów, ale nie powinni fałszować).
Znalazłam jeszcze do tego zdolności łowieckie. Młody mężczyzna na poziomie powinien umieć strzelać i polować. Coś mi się obiło o łucznictwie, ale nie jestem pewna. Może ktoś z Was, coś o tym wie?


Mój chłopak się właśnie ożenił....

Offline

 

#4 2006-09-19 12:33:35

pak4
U¿ytkownik

Re: Talenty młodych ....

O polowaniu sam wspomniałem smile
Co do śpiewu: młodzi mężczyźni z 'interesujacych na sfer' często studiowali. Tymczasem angielskie uniwersytety mają bardzo dobre i długie tradycje jeśli chodzi o chóry. Może i Darcy był kiedyś chórzystą? wink
Nawiasem mówiąc tym stwierdzeniem o śpiewaniu przypomniałaś mi o wioślarstwie smile Wyścigi Oxford-Cambridge datują się na rok 1829, więc trochę później niż czasy Austen. Ale z drugiej strony same tradycje wioślarskie powinny być starsze od wyścigów.


Oddaj wierzbie
Całą nienawiść, całe pożądanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

Offline

 

#5 2006-09-19 12:42:09

Dione
U¿ytkownik

Re: Talenty młodych ....

O wioślarstwie nie pomyślałam. Ale właśnie przyszedł mi na myśl krykiet. Czy ktoś wie, kiedy się pojawił?


Mój chłopak się właśnie ożenił....

Offline

 

#6 2006-09-19 12:43:07

Dione
U¿ytkownik

Re: Talenty młodych ....

A Darcy'ego w roli chórzysty nie potrafię sobie wyobrazić.


Mój chłopak się właśnie ożenił....

Offline

 

#7 2006-09-19 13:19:05

pak4
U¿ytkownik

Re: Talenty młodych ....

Krykiet podobno wzmiankowany jest już w XII wieku, ale popularność w Anglii zaczął zdobywać w wieku XVII (po rewolucji). Współczesna odmiana wywodzić się ma z wieku XIX.

PS.
Piłka nożna/rugby (o ile się orientuję zróżnicowanie obu sportów datuje się raczej na wiek XIX), też była znana od średniowiecza, ale Darcy'ego piłkarza, to ja już sobie w ogóle nie wyobrażam...


Oddaj wierzbie
Całą nienawiść, całe pożądanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

Offline

 

#8 2006-09-20 13:17:07

Dione
U¿ytkownik

Re: Talenty młodych ....

PS.
Piłka nożna/rugby (o ile się orientuję zróżnicowanie obu sportów datuje się raczej na wiek XIX), też była znana od średniowiecza, ale Darcy'ego piłkarza, to ja już sobie w ogóle nie wyobrażam...

lol lol


Mój chłopak się właśnie ożenił....

Offline

 

#9 2006-09-20 13:57:08

Marija
U¿ytkownik

Re: Talenty młodych ....

Eee, spokojnie: u góry koszula ze sztywnym kołnierzem po same uszy, a u dołu gatki do kolan, getry w pasy i korki lol lol lol lol

Offline

 

#10 2006-09-20 13:58:56

Dione
U¿ytkownik

Re: Talenty młodych ....

Eee, spokojnie: u góry koszula ze sztywnym kołnierzem po same uszy, a u dołu gatki do kolan, getry w pasy i korki lol lol lol lol

I koniecznie kamizelka lol


Mój chłopak się właśnie ożenił....

Offline

 

#11 2006-09-21 08:21:20

pak4
U¿ytkownik

Re: Talenty młodych ....

I nie zapomnijmy o kolejnej ważnej rzeczy -- młodzi byli wprowadzani w swoje role "społeczne". Młody panicz, mimo instytucji rządcy, musiał choć trochę na zarządzaniu majątkiem i ekonomii się znać. Przykład (negatywny) mamy w MP, gdzie to Tom jedzie na Antiguę wraz z ojcem.


Oddaj wierzbie
Całą nienawiść, całe pożądanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

Offline

 

#12 2006-09-21 09:28:04

Marija
U¿ytkownik

Re: Talenty młodych ....

I przykład, czego sie na tej Antigui nauczył, mamy w paskudnym filmie pt. "Mansfield Park" :twisted: Ja im tego filmu nie zapomnę :twisted: :twisted: :twisted:

Offline

 

#13 2006-09-21 09:48:15

Dione
U¿ytkownik

Re: Talenty młodych ....

Co do znajomości ekonomi, to możnaby dyskutować. Niektórzy młodzi wcale nie byli tego uczeni. Z reguły tylko najstarszy syn miał jakieś pojęcie o gospodarstwie. Jeśli było kilku synów, to młodsi raczej byli wysyłani do szkół wojskowych. Taki płk. Fitzwilliam, kuzyn Darcy'ego, czy Edmund z MP.


Mój chłopak się właśnie ożenił....

Offline

 

#14 2006-09-21 13:59:10

pak4
U¿ytkownik

Re: Talenty młodych ....

Z drugiej strony reguły ekonomii w Anglii XVIII-XIX wieku były znane dość szeroko... Ja co prawa, ze swoimi zainteresowaniami mam mało Austenowski przykład -- Handel wprowadzil swój zespół operowy na giełdę londyńską (z sukcesem!).


Oddaj wierzbie
Całą nienawiść, całe pożądanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

Offline

 

#15 2006-09-21 16:27:19

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Talenty młodych ....

Co do znajomości ekonomi, to możnaby dyskutować. Niektórzy młodzi wcale nie byli tego uczeni. Z reguły tylko najstarszy syn miał jakieś pojęcie o gospodarstwie. Jeśli było kilku synów, to młodsi raczej byli wysyłani do szkół wojskowych. Taki płk. Fitzwilliam, kuzyn Darcy'ego, czy Edmund z MP.

Na temat wychowania w Polsce mogę wam cały wykład sprezentować big_smile
Niestety, z tego co wiem, polska młodzież nie edukowała się w Anglii, uważając ją za nieatrakcyjną intelektualnie big_smile
Co do Anglii, warto jest przyjrzeć się bliżej wspaniałym uniwersytetom angielskim.


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#16 2006-09-21 16:33:43

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Talenty młodych ....

Co do wychowania i wykształcenia do przyszłych zawodów sprawa była prosta:
Najstarszy przygotowywany był do roli dziedzica. Drugi w kolejności syn zwykle stawał się duchownym (w zależności od stanu majątku rodziny, czy też obecności sponsora, mógł liczyć (bądź nie) na dobrą prebendę). Kolejni synowie zwykle robili karierę w wojsku. Przy czym z tego co kojarze, do marynarki szli zwykle ci z biednych rodzin)


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#17 2006-09-21 22:14:39

megg
U¿ytkownik

Re: Talenty młodych ....

Nie mam czasu pisać i długo mnie tu nie będzie, więc macie ode mnie w prezencie kilka tytułów, gdzie znajdziecie odpowiedzi na wszystkie dręczące Was pytania big_smile
Amanda Vickery, Getility, [w:] The Gentleman’s Daughter. Women’s Lives in Georgian England
Mark McCutcheon, Money and Coinage, [w:] Everyday Life in the 1800s: A Guide for Writers, Students & Historians,
Roy Porter, The Social Order, [w:] English Society in the 18th Century. Social History of Britain,
M. McCutcheon, Occupations, j.w
A. Vickery, Love and Duty,j.w
R.Porter, Having and enjoying, j.w

Tutaj jest coś o sportach, szermierkach i innych dziwadłach, np. łucznictwo wink

Offline

 

#18 2006-09-21 22:42:45

anika
U¿ytkownik

Re: Talenty młodych ....

Bardzo dziękuję megg za listę z propozycjami.
szkoda, że Cię nie będzie. mam nadzieję ,żę wrócisz.


anika

Offline

 

#19 2006-09-21 23:03:59

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Talenty młodych ....

Tiaaa. Teraz tylko naleść te pozycje big_smile

Meg wracaj szybko!!


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#20 2006-09-21 23:21:50

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Talenty młodych ....

kuknęłam sobie do Dziejów kultury brytyjskiej (wykopanej uprzednio z poświceniem z dna kosza. Brrr. Jak ja nie znoszę remontów sad), ale i tam niewiele pisze. Jedynie, że Henryk VIII wprowadzając reformację przyczynił się do upadku edukacji (jednocześnie zlikwidował szkoły przykościelene). Elżbieta i jej następcy próbowali temu przeciwdziałać, ale dopiero pod koniec XVIII w. powstał program reform, elementarze (New England's Primer). Jednak dopiero działalność Andrew Bella i Josepha Lancaster'a doprowadziła do podnioesienia poziomu edukacji. Jednocześnie powstały szkółki niedzielne zapoczątkowowane przez Roberta Raikesa, które uczyły wprawdzie Biblii, ale i jednocześnie czytania i pisania, co dla ludzi najubożyszch miało niebagatelne znaczenie.
I w zasadzie tyle. Szczegółów na temat edukacji (szczególnie szlachty i arystokracji) nie znalazłam. Ale poszperam. Może Davies coś pisze? Ale to drugi kosz musze przeszukać big_smile


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#21 2006-09-22 16:06:29

Jeanne
U¿ytkownik

Re: Talenty młodych ....

Megg niezła lista! Aine, a dużo tych koszy masz? wink


"Lasy były dokoła. I pożółkłe liście
Jak blade meteory przez półmrok spadały."

[img]http://img232.imageshack.us/img232/821/kjykpa8.jpg[/img]

Offline

 

#22 2006-09-22 16:57:19

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Talenty młodych ....

Nie ma takiej ilości koszy której nie chciałabym mieć big_smile
Pojęcie "mało", "dużo" jest raczej względne, bo dla mnie mało, dla innych dużo. No i dochodzi jeszcze kwestia czy mówimy o moim prywatnym księgozbiorze, czy domowym. Bo to jednak znaczna róznica. Ilościowa i i tematyczna.


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#23 2006-09-25 14:57:16

Dione
U¿ytkownik

Re: Talenty młodych ....

Megg, jak tylko wrócisz, to ja poproszę o streszczenia pozycji z tej listy. Mało mam teraz czasu na czytanie i już mam zaległości w swoich "zawodowych" lekturach.


Mój chłopak się właśnie ożenił....

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB