Ogród Jane Austen

Strona po¶wiecona Jane Austen

Nie jeste¶ zalogowany.

Og³oszenie

#1 2006-08-07 20:41:38

lady_kasiek
U¿ytkownik

Nasz kochany Brandon?

Jest temat o Fenomenie Pana Darcego a ja sobie myślę a co to Brandonek gorszy?
Ja pułkownika bardzo lubię nie wiem może to zasluga pana TRickmana za którym od czasu gdy zobaczyłam go jako Brandona to go wielbie.

Jak to jest z wami panieneczki lubicie pułkowniczka czy nie?


[URL=http://img320.imageshack.us/my.php?image=ssbrandonmarianneug7.jpg]http://img320.imageshack.us/img320/6292/ssbrandonmarianneug7.th.jpg[/URL]] Czego mnie nikt tak na rekach nie nosi? No fakt za gruba jestem :cry:[URL=http://img320.imageshack.us/my.php?image=alanrickman12ax4.jpg]http://img320.imageshack.us/img320/8983/alanrickman12ax4.th.jpg[/URL]


GRITARÄ‚? QUE ARDAN LAS BANDERAS POR LA FRATERNIDAD
QUE CAIGA EL PATRIOTISMO Y LA HOSTILIDAD RACIAL
CULTURA POPULAR...
Gran Derby dla Realu :!: :!:

Offline

 

#2 2006-08-08 14:37:38

pak4
U¿ytkownik

Re: Nasz kochany Brandon?

Zdecydowanie Rickman -- z drugoplanowej postaci wykreował "kogoś". Ukłony dla jego aktorstwa!


Oddaj wierzbie
Całą nienawiść, całe pożądanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

Offline

 

#3 2006-08-08 18:50:32

Elizabeth
U¿ytkownik

Re: Nasz kochany Brandon?

Szczerze powiem, że nie zrobił na mnie żadnego wrażenia pułkownik Brandon, jeśli chodzi o książkę. Owszem, był miły i dobry, ale czegoś mu brakło. Nie oglądałam serialu i bardzo żałuję. Słyszałam mnóstwo dobrego o roli Rickmana.

Offline

 

#4 2006-08-08 19:27:56

lady_kasiek
U¿ytkownik

Re: Nasz kochany Brandon?

A mi się w powieści podobał. Ta jego opowieść o Elizie no to mnie powaliło


GRITARÄ‚? QUE ARDAN LAS BANDERAS POR LA FRATERNIDAD
QUE CAIGA EL PATRIOTISMO Y LA HOSTILIDAD RACIAL
CULTURA POPULAR...
Gran Derby dla Realu :!: :!:

Offline

 

#5 2006-08-09 08:16:28

pak4
U¿ytkownik

Re: Nasz kochany Brandon?

W powieści jest on jest bardzo dobrym człowiekiem, ale drugoplanowym. Poza tym ma różne śmiesznostki -- choćby tę kamizelkę smile Postać powieściową można polubić, ale raczej nie zwróci się na nią większej uwagi (bez uprzedniego zapoznania się z filmem).

Wracam więc do swojej tezy -- to Rickman (+ Ang Lee).


Oddaj wierzbie
Całą nienawiść, całe pożądanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

Offline

 

#6 2006-08-09 10:27:07

lady_kasiek
U¿ytkownik

Re: Nasz kochany Brandon?

On mi się zawsze wydałam sympatyczny, tylko fakt najpierw oglądnęłam film hmm


GRITARÄ‚? QUE ARDAN LAS BANDERAS POR LA FRATERNIDAD
QUE CAIGA EL PATRIOTISMO Y LA HOSTILIDAD RACIAL
CULTURA POPULAR...
Gran Derby dla Realu :!: :!:

Offline

 

#7 2006-08-10 23:00:30

megg
U¿ytkownik

Re: Nasz kochany Brandon?

No to ja Wam powiem coś głupiego...
Po raz pierwszy przeczytałam "RiR" jak miałam lat 12 i wtedy nie widziałam jeszcze filmu z tej prostej przyczyny, że dopiero kończyli go kręcić (było to lat temu 11). Internet nie był rozpowszechniony, a do bilbioteki uniwersyteckiej raczej nie próbowałam się udać- o tym, że w szkolnej bilbiotece niczego na temat JA nie było, wspominać chyba nie muszę... W każdym razie, przystępując do lektury powyższej książki nie wiedziałam, jak się potoczą losy bohaterów, ani kto w ogóle w niej się pojawi. I...cóż, wymyśliłam sobie, że Brandon ożeni się z Eleonor. Bo wydawało mi się, że oni do siebie pasują. A potem, jak już skończyłam czytać, było mi głupio. Nie mniej jednak Brandon był dla mnie ciepłymi kluchami i nie przedstawiał się atrakcyjnie. Kilka lat później obejrzałam film i byłam w ciężkim szoku, że Brandona można TAK zagrać. Alan mnie absolutnie zachwycił. Tym sposobem dorwałam znowu książkę, żeby jeszcze raz stwierdzić, co z tym pułkownikiem. I już mi się nie wydał ciepłymi kluchami. Zatem są dwa wyjścia--albo to magia Alana, albo jako 12-latka głupia byłam po prostu wink
To się rozpisałam........ big_smile

Offline

 

#8 2006-08-11 08:04:38

pak4
U¿ytkownik

Re: Nasz kochany Brandon?

Megg, podrzucam trzecią możliwość -- jako 12-latka bardziej sugerowałaś się punktem widzenia Marianny na Brandona, a przecież jej wyobrażeń o ideale on nie odzwierciedlał. Po filmie zaś i przy powtórnej lekturze byłaś bardziej obiektywna.


Oddaj wierzbie
Całą nienawiść, całe pożądanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

Offline

 

#9 2006-08-11 11:54:10

megg
U¿ytkownik

Re: Nasz kochany Brandon?

Dopuszczam taką ewentualność, ale musisz przyznać, że nie wiadomo, czy to przypadkiem Alan mnie nie oczarował... wink Nie jestem np. w stanie powiedzieć, czy gdybym nie widziała filmu, zmieniłabym zdanie na temat Brandona, czy pozostałby on w dalszym ciągu ciepłym makaronem...Naprawdę sama nie wiem, lecz to niewątpliwie lepsza alternatywa niż przyznać, że się było głupią (choć całkiem tego nie wykluczam wink ).

Offline

 

#10 2006-08-11 13:37:21

elbereth
U¿ytkownik

Re: Nasz kochany Brandon?

A ja bym była za tym, że to jednak zasługa Alana. Dopóki go nie zobaczyłam na ekranie, uważałam, że Brandon to skończony nudziarz. :twisted:


Żona: Dlaczego zostawiłeś mnie samą? Widać kochasz swojego przyjaciela bardziej ode mnie...
Mąż: Ależ skąd! Gdybyście oboje tonęli w rzece, ratowałbym Ciebie!
Żona: Naprawdę?
Mąż: Oczywiście! Jesteś dwa razy lżejsza! big_smile

Offline

 

#11 2006-08-11 18:25:00

megg
U¿ytkownik

Re: Nasz kochany Brandon?

Otóż to! big_smile

Offline

 

#12 2006-08-11 18:33:26

lady_kasiek
U¿ytkownik

Re: Nasz kochany Brandon?

NOż kurka wodna chyba tylko mnie Brandon nie nudził.
Chociaż próbuję oglądnąć Serial S&S i jakoś Brandon do mnie w takiej wersji nie przemawia


GRITARÄ‚? QUE ARDAN LAS BANDERAS POR LA FRATERNIDAD
QUE CAIGA EL PATRIOTISMO Y LA HOSTILIDAD RACIAL
CULTURA POPULAR...
Gran Derby dla Realu :!: :!:

Offline

 

#13 2006-08-11 18:47:31

megg
U¿ytkownik

Re: Nasz kochany Brandon?

W tym serialu Brandon jest rzeczywiście nie za bardzo, ale jak dla mnie w tej produkcji mister universum to jest bezkonkurencyjnie Edzio!! A miss-jego wybranka Eleonor....Taka wredna jestem i trochę offtopikując...

Offline

 

#14 2006-08-13 18:59:27

elbereth
U¿ytkownik

Re: Nasz kochany Brandon?

Tak, Brandon jest w serialu bardzo "nie za bardzo" :twisted: Ale właśnie taki lepiej pasuje do książkowego oryginału, wg mnie. :twisted: Choć, jak pisałam, późniejszy występ Alana trochę zmienił moje zdanie na temat pułkownika. big_smile

A Edzio i Eleonora... cóż, to się nazywa idealnie dobrana para! :twisted:


Żona: Dlaczego zostawiłeś mnie samą? Widać kochasz swojego przyjaciela bardziej ode mnie...
Mąż: Ależ skąd! Gdybyście oboje tonęli w rzece, ratowałbym Ciebie!
Żona: Naprawdę?
Mąż: Oczywiście! Jesteś dwa razy lżejsza! big_smile

Offline

 

#15 2006-08-13 19:24:56

lady_kasiek
U¿ytkownik

Re: Nasz kochany Brandon?

Nie nazywajciÄ™ go Edzio bo mi sie z czymÅ› rymuje i brzydko kojarzy. Nie przystoi damie :oops:


GRITARÄ‚? QUE ARDAN LAS BANDERAS POR LA FRATERNIDAD
QUE CAIGA EL PATRIOTISMO Y LA HOSTILIDAD RACIAL
CULTURA POPULAR...
Gran Derby dla Realu :!: :!:

Offline

 

#16 2006-08-13 23:46:35

megg
U¿ytkownik

Re: Nasz kochany Brandon?


A Edzio i Eleonora... cóż, to się nazywa idealnie dobrana para! :twisted:

:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Offline

 

#17 2006-08-18 12:28:39

Dione
U¿ytkownik

Re: Nasz kochany Brandon?

Eleonora w serialu to rzeczywiście pomyłka. Edzio nie był jeszcze taki zły. Brandon troszkę za delikatny.
A jeśli chodzi o książkę i Brandona, to ja polubiłam go od razu. Sama nie wiem czemu. To chyba dlatego, że jestem "dziwna" (to przynajmniej zdanie kilku znających mnie osób) i często lubię dziwnych ludzi. A jak go zobaczyłam w osobie Rickmana, to .... Prawie przebił mojego idola Darcy'ego i prawie polubiłam go bardziej niż ...Garfielda wink


Mój chłopak się właśnie ożenił....

Offline

 

#18 2006-08-19 17:58:58

lady_kasiek
U¿ytkownik

Re: Nasz kochany Brandon?

Brandon jest świetny. Jest w sumie ideałem dla mnie smile

A ja też jestem dziwna ja się czasami nawet zastanawiam czy ja oby na pewno jestem kobietą


GRITARÄ‚? QUE ARDAN LAS BANDERAS POR LA FRATERNIDAD
QUE CAIGA EL PATRIOTISMO Y LA HOSTILIDAD RACIAL
CULTURA POPULAR...
Gran Derby dla Realu :!: :!:

Offline

 

#19 2006-08-21 15:37:07

Areliee
U¿ytkownik

Re: Nasz kochany Brandon?

A dla mnie Brandon to takie właśnie typowe "ciepłe kluchy".
Możliwe, że to za sprawą wieku tongue. I możliwe, że mi się odmieni. Filmu jeszcze nie widziałam, więc nie mogę się wypowiedzieć na temat Alana.
Ale jeśli chodzi o Brandona - nie mam nic do niego, ale nie porywa mnie w żaden sposób ani jego historia, ani jego uczucie do Marianny...
Dla mnie on jest taki trochę... mało męski :?

Offline

 

#20 2006-10-20 21:25:37

Lilia
U¿ytkownik

Re: Nasz kochany Brandon?

A ja powiem bez wstydu, że Brandon grany przez Alana Rickmana podbił moje serce lol Taki cichy i do tego dżentelmen. Aż mi się oczy zaszkliły w scenie kiedy Brandon widzi pierwszy raz Marianne grającą na klawidorze i przyznam sie też, że długo nie mogłam wybaczyć Kate Winslet za sposób w jaki grana przez nią bohaterka traktowała pułkownika :x No ale oczywiście po obejrzeniu DiU i Darcy'ego musiałam podzielic nieco swoje uczucia big_smile

Offline

 

#21 2006-10-23 21:22:50

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Nasz kochany Brandon?

ja się przyznam, że sama nie wiem. Film oglądałam po raz pierwszy dawno, dawno temu i pamiętałam Alana, uroczą Emmę, wykrochmalony kołnierzyk Hugh i włosy kate, które mi się przeraźliwie nie podobały. RiR przeczytałam bez większego zainteresowania i sama postać Brantona zrobiła na mnie dość duże wrażenie, ale cały czas miałam przed oczami Alana. Podejrzewam, że gdyby go nie było, postać pułkownika przeleciałaby mi przed oczami bez większego zachwytu.


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#22 2006-11-24 14:00:58

aga
U¿ytkownik

Re: Nasz kochany Brandon?

Brandon tak nie porywa fanów JA , bo ledwo wytrzymuje 'konkurencję'
z plejadą dużo od niego młodszych bohaterów JA, jak choćby Bingley,
Wickham, itd. Nawet inni 'nudni' jak Edward Ferrars, wygrywają choćby
młodszym wiekiem, i co tu mówić, mają 'od początku' wzajemność
swej ukochanej. A biedny Brandon nie dość że sporo starszy od pozostałych
kawalerów /ale są nieliczne wyjątki, jak Knightley z "Emmy", mający 38lat/,
to długo nie może uzyskać wzajemności, dopiero po haniebnej ucieczce
Willoughby'ego.
To prawda, patrzymy na dowolnego bohatera JA z punktu widzenia
CZYTELNIKA, a nie jego samego! To niejako z góry determinuje naszą
sympatię do danego bohatera. Już na wstępie "DiU" nabieramy niechęci
do Darcy'ego, bo jesteśmy po STRONIE Elzbiety. A jeszcze nie poznałyśmy
nawet jednej myśli Darcy'ego! Czy zauważyliście, że prawie nie ma w
utworach JA osobistych przemyśleń któregoś bohatera, śledzimy tylko
tok myślenia bohaterki. Panów bliżej poznajemy dopiero w dialogach czy
listach.
Gdyby spróbować przeczytać jakiś utwór JA, i Z GóRY stanąć po
stronie jakiegoś dżentelmena, można dojść, kto wie, do zupełnie
innych wniosków! Spróbujcie takie podać! Np. że Darcy 'widzi' Elzbietę
jako zwykłą zarozumiałą pannicę szukającej dobrej partii. Chyba ma
jak na poczÄ…tek pewnÄ… racjÄ™?
[/url]

Offline

 

#23 2006-11-24 14:54:37

pak4
U¿ytkownik

Re: Nasz kochany Brandon?

Brandon tak nie porywa fanów JA , bo ledwo wytrzymuje 'konkurencję' z plejadą dużo od niego młodszych bohaterów JA, jak choćby Bingley, Wickham, itd.

Brrr... co piszę, bo niedługo wejdę już w wiek "brandonowski" smile

To prawda, patrzymy na dowolnego bohatera JA z punktu widzenia
CZYTELNIKA, a nie jego samego! To niejako z góry determinuje naszą
sympatię do danego bohatera. Już na wstępie "DiU" nabieramy niechęci
do Darcy'ego, bo jesteśmy po STRONIE Elzbiety.

I tak i nie. "Punkt widzenia" stosowany w opisie jest bliski bohaterkom, często wprost cytuje ich myśli, ale nie jest z nimi identyczny! Świetny przykład to pierwsze wejście Darcy'ego. Mamy tak: 1) zachwyt nad przystojnym i bogatym panem; 2) niechęć dla jego dumy; 3) wątpliwości, czy aby pierwszego wrażenia nie sprawiły jedynie jego pieniądze. I to wszystko nie w oczach Elżbiety, ale w opinii zebranego towarzystwa.
Jak dla mnie ta charakterystyka niemal z miejsca sprawia, że nabiera się do charakterystyk Darcy'ego pewnego dystansu i zdaje sobie sprawę, że zdanie Elżbiety jest stronnicze. Wątpię przy tym by ktokolwiek doszedł do tak daleko posunięte antypatii do Darcy'ego jak bohaterka.

Czy zauważyliście, że prawie nie ma w utworach JA osobistych przemyśleń któregoś bohatera, śledzimy tylko tok myślenia bohaterki. Panów bliżej poznajemy dopiero w dialogach czy listach.

Faktycznie, chyba nigdzie nie ma dialogu wewnÄ™trznego pana (przypominam Å›wietny tekst o tym, czego JA nie pisaÅ‚a, zamieszczony przez Megg: http://www.janeausten.pl/modules.php?na … mp;sid=205 ). Ale Darcy i tak jest pokazywany wielostronnie i gÅ‚Ä™boko -- o wiele lepiej od Brandona!

Spróbujcie takie podać! Np. że Darcy 'widzi' Elzbietę
jako zwykłą zarozumiałą pannicę szukającej dobrej partii. Chyba ma
jak na poczÄ…tek pewnÄ… racjÄ™?

Tak sugeruje Karolina Bingley. I Darcy się od tego zdania nie odcina (por. gdy Karolina i Elżbieta przechadzają się po pokoju przed Darcy'm!), choć ma wszystkie argumenty, które powinny wskazać, że to błędna opinia.


Oddaj wierzbie
Całą nienawiść, całe pożądanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

Offline

 

#24 2006-11-24 15:23:07

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Nasz kochany Brandon?

nawet jednej myśli Darcy'ego! Czy zauważyliście, że prawie nie ma w utworach JA osobistych przemyśleń któregoś bohatera, śledzimy tylkotok myślenia bohaterki. Panów bliżej poznajemy dopiero w dialogach czy
listach.

Jak to nie ma!!! Jest ich na tyle dużo, że widzimy fascynację Lizzy na długoi przed oświadczynami!!!

Tak na marginesie polecam pamiętnik Darcyego - fanfikołek opisujący całą historię z punktu widzenia Darcy'ego, ale napisany w tak austenowskim duchu, że chyba nawet sama jane by tak nie potrafiła big_smile


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#25 2006-12-03 22:51:55

Ulka
U¿ytkownik

Re: Nasz kochany Brandon?

a gdzie go znależć?


"cierpliwość - spokój że przecież się stanie"
(Ks. J. Twardowski)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB