Ogród Jane Austen

Strona po¶wiecona Jane Austen

Nie jeste¶ zalogowany.

Og³oszenie

#76 2006-08-07 09:48:36

NieVe
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

całkiem mozliwe Marija :twisted: wink roll big_smile


gg 6516634
"Dobra książa to rodzaj alkoholu - też idzie do głowy" - MAGDALENA SAMOZWANIEC

Offline

 

#77 2006-08-07 10:00:00

Marija
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

Oj, możliwe. Miejcie nadzieję, że pryszczaci podorastają, zmężnieją, a może i zmądrzeją? Zawsze trzeba myśleć pozytywnie. A w tej dyskusji nie mogę być obiektywna, bo najpierw obejrzałam D&U, a potem przeczytałam. I pan Darcy ma twarz CF na zawsze (tak jak Kmicic ma twarz młodego Olbrychskiego, a Wiedźmin - Żebrowskiego blondie, mimo ogólnej fatalności filmu). Tyle tylko dodam,że i tak - po raz setny podczytując książkę D&U - niecierpliwie czekam na zabójcze kwestie pana Darcy, który nie umiał kłamać i jak coś czuł, to walił w oczy, albo nic nie mówił lol

Offline

 

#78 2006-08-07 10:04:25

pak4
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

Co do czekania Darcy'ego -- a co by było, gdyby Bingley zakochał się w innej? smile Połowa... no -- jedna trzecia smile -- sukcesu Darcy'ego to stałość i głębia uczucia jego przyjaciela, który nie budzi tak żywych emocji smile

Wychodzi mi jednak, że jest Darcy kimś wyjątkowym. Podsumuję to:
-- silny charakter,
-- konsekwentny i uparty,
-- przy tym aktywny "w zalotach" -- nie czeka z założonymi rękami jak Edmund, Edward, Kinghtly, czy Wenthworth, ale pracowicie znosi przeszkody między sobą a Lizzy (sprawa Lidii, a potem Bingleya i Jane);
-- i jeszcze raz podkreślę -- namiętny, najbliższy typowi amanta (reszta to raczej wierni opiekunowie, niż namiętni kochankowie*).

---
* Megg przetłumaczyla tekst o przemilczeniach u JA. Było też o tym, że JA nie lubiła czułostkowych wyznań miłosnych. Może właśnie dramatyczne napięcie pierwszych oświadczyn ośmieliło ją, by ukazać jeden, jedyny raz, czyjąś namiętność.


Oddaj wierzbie
Całą nienawiść, całe pożądanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

Offline

 

#79 2006-08-07 10:20:06

Marija
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

Edmund i Edward to wyjątkowe ciapy - jak ich wiaterek rzucił, tak lecieli :twisted: Trudno tu przewidywać namiętność w związkach małżeńskich, zgroza lol A Lizzy i Darcy to dwa piękne temperamenty. Ach, co to było za pożycie :oops:

Offline

 

#80 2006-08-07 14:03:57

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

Marija napisa³:

Mężczyźni dojrzewają po czterdziestce. "

Niezupełnie ;D
Chociaż rzeczywiście ten przedział wiekowy jakoś jest najciekawszy big_smile


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#81 2006-08-07 15:32:02

lady_kasiek
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

No tempreament mieli oboje. Jak sobie o jakiejś kłótni pomyślę to musiały oewnie naczynia fruwać..





Po 40 łohoho. to łądnie mam czekania. Mój facet nie może mieć więcej niż moja stara siostra. Tzn różnica wieku nie może być większa niż między mną a siorą


GRITARÄ‚? QUE ARDAN LAS BANDERAS POR LA FRATERNIDAD
QUE CAIGA EL PATRIOTISMO Y LA HOSTILIDAD RACIAL
CULTURA POPULAR...
Gran Derby dla Realu :!: :!:

Offline

 

#82 2006-08-07 16:19:16

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

Nie wierze w to, że pułkownik kłóciłby się z Marianną. W zasadzie w wiekszości spraw ustępowałby jej (z miłości i z doświadczenia), a w sprawach naprawde ważnych, ona ulegałaby jemu, z racji autorytetu, który u niej niewątpliwie miał, szacunku i właśnie doświadczenia.

Kasiu z tym wiekiem - ja rozumiem, że dla Ciebie 40-latek to już do śmierci powinien się szykować big_smile To raczej zrozumiałe. Jednakże nadal twierdzę, że facet zaczyna sie robić ciekawy dopiero po 30-tce. Chociaby ze względów praktycznych - ma doświadczenie (a to ważne), ma wiedzę, dzieki czemu nie jest nudny, mądrość (chociaż te dwa ostatnie to nie reguła big_smile), zaczyna sobie zdawać sprawę, że czegoś mu w życiu brakuje i jest już ustawiony w życiu. big_smile


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#83 2006-08-07 16:33:32

lady_kasiek
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

Zaraz tam jest cytat że niby ja powiedziałam że dojrzewaja po 40 ja nic takiego nie mówiłam.

Wiesz nie po 40
Ja siostrze lubie mówić że na jej miejscu to ja już bym chyba w trumnie spała Dbig_smilebig_smile

A na urodziny to się pytałam. Co ci kupić sztuczną szczękę laskę czy weekedn w domu spokojnej starości big_smilebig_smilebig_smile


GRITARÄ‚? QUE ARDAN LAS BANDERAS POR LA FRATERNIDAD
QUE CAIGA EL PATRIOTISMO Y LA HOSTILIDAD RACIAL
CULTURA POPULAR...
Gran Derby dla Realu :!: :!:

Offline

 

#84 2006-08-07 20:43:34

megg
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego


Jest osobowością -- to już napisałem. Trzeba go zdobyć -- nie, oczywiście, Lizzy się nie stara, wręcz przeciwnie (co okazuje się najlepszym sposobem na Darcy'ego) -- w każdym razie wraz z trudnościami podnosi się ocena. Warto też pamiętać, że Darcy to jedyny duży, pozytywny męski bohater u JA, który jest romantycznie namiętny, nawet jeśli zachowuje się wzorowo.

Bo "Duma i uprzedzenie" to najbardziej klasyczny romans w znanej mi twórczości JA. Zerknijmy, prosze, na inne dzieła -- "Rozważna i romantyczna" -- historia Marianny praktycznie w ogóle nie toczy się według schematu romansowego, a na końcu ma się wątpliwości, czy ona nie wychodzi za mąż z szacunku i wdzięczności. Elinor i Edward to przypadek bliski klasycznemu romansowi, ale jakiś wyciszony. Nie ma tak dramatycznych akcentów jak odmowa własnej ręki, jedynie oni oboje w ciszy żałują swojej miłości. W "Mansfield Park" sytuacja jest podobna -- Fanny jest na tyle nieśmiała, że o Edmunda nie zabiega, ten zaś celuje Mary. Uczucia może i są mocne, ale głęboko skryte -- nie to co w "Dumie", gdzie poznajemy namiętność Darcy'ego przy jego pierwszej prośbie o rękę Lizzy. "Emma" to historia pomyłek głównej bohaterki, a ostateczne jej zamążpójście, to tyleż miły, co sztuczny koniec, a pan Kinghtly to raczej archetypowy starszy brat, niż kochanek. Najbliższe klasycznego romansu, gdzie dwoje się namiętnie kocha (no... może Lizzy nie od razu kocha Darcy'ego, ale jest przynajmniej namiętna w swojej odmowie) są "Perswazje", ale tam znowu mamy wyciszenie akcji, skromniutką bohaterkę (odmowa oddania swej ręki jest tam tylko wspominana) i miłość narastającą bez wybuchów namiętności.[/url]

Tak jest!! wink

A co do tych facetów po 40, to ........heh........chyba się zgodzę z Aine, że facet robi się ciekawy po 30-tce dopiero....Ale często ci po 30-tce to już są zajęci sad

Offline

 

#85 2006-08-07 20:51:13

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

Albo wręcz przeciwnie big_smile


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#86 2006-08-07 20:59:03

megg
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

Takiego "wręcz przeciwnie" to jeszcze mi się nie udało spotkać-jak na razie sami Wikhamowie, Crawfordowie itd. mniej więcej w moim wieku, czyli jeszcze przed 30-tką, ale już bez zera jako drugiej cyferki wink

Offline

 

#87 2006-08-07 21:08:55

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

To wręcz przeciwnie znaczyło, że często bywają znów wolni big_smile


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#88 2006-08-07 21:41:35

megg
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

aha! W sensie tacy z odzysku? heh...toś mnie pocieszyła :cry: :cry:

Offline

 

#89 2006-08-07 21:46:55

lady_kasiek
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

mozna rzec taki recycling wink


GRITARÄ‚? QUE ARDAN LAS BANDERAS POR LA FRATERNIDAD
QUE CAIGA EL PATRIOTISMO Y LA HOSTILIDAD RACIAL
CULTURA POPULAR...
Gran Derby dla Realu :!: :!:

Offline

 

#90 2006-08-07 22:36:21

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

Ja tam sobie ceniÄ™ tych z odzysku big_smile


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#91 2006-08-08 10:59:54

fringilla
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

Popieram, ci z odzysku mają często wiele zalet, które cenią sobie, hm, dojrzale kobiety wink


Pozdr. Agata
gg 5739618

Offline

 

#92 2006-08-08 11:06:34

lady_kasiek
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

Oj to zanim ja dojrzeję to mnie chyba koniec świata w 2012 zastanie


GRITARÄ‚? QUE ARDAN LAS BANDERAS POR LA FRATERNIDAD
QUE CAIGA EL PATRIOTISMO Y LA HOSTILIDAD RACIAL
CULTURA POPULAR...
Gran Derby dla Realu :!: :!:

Offline

 

#93 2006-08-08 11:17:48

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

Hmm. Dojrzałe kobiety... wink


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#94 2006-08-08 16:57:36

fringilla
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

No moja droga, ja tam sie uważam za dojrzałą.
Żeby nikogo nie urazić wink
Faceta po 40 nie uważam za starca wink Choć sama nie mam jeszcze 30.


Pozdr. Agata
gg 5739618

Offline

 

#95 2006-08-08 17:02:27

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

he he. Ja tam sie za dojrzałą nie uważam. Niestety.


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#96 2006-08-08 17:11:25

lady_kasiek
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

ja dojrzała ha ha
tylko z tą róznica ja moja siostrę juz uważam za staruszkę ale jak mam powiedziała że Alanka R czuć katafalkiem to się z nią posprzeczalam zwłaszcza że ona aż dużo młodsza nie jest. roll


GRITARÄ‚? QUE ARDAN LAS BANDERAS POR LA FRATERNIDAD
QUE CAIGA EL PATRIOTISMO Y LA HOSTILIDAD RACIAL
CULTURA POPULAR...
Gran Derby dla Realu :!: :!:

Offline

 

#97 2006-08-08 17:23:18

fringilla
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

Ja tak - dzieci, mąż, rodzina, te sprawy... Jak sobie pomyslę, czego oczekuję od mężczyzny, życia od siebie i w ogóle, to tak - jestem dojrzała, czy tego chcę, czy nie wink


Pozdr. Agata
gg 5739618

Offline

 

#98 2006-08-08 21:08:28

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

Ja jestem na wiecznym rozdrożu big_smile


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#99 2006-08-08 23:25:04

fringilla
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

Hehe, to luksus wink Ale do czasu. W każdym razie zaliczasz sie do tych, które facetów po 40 nie traktują jak starców i nie mają nic do tych z odzysku. To stawia cie po tej samej stronie barykady wink


Pozdr. Agata
gg 5739618

Offline

 

#100 2006-08-08 23:31:52

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

powiem wiecej, bardziej cenie tych z odzysku big_smile


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB