Ogród Jane Austen

Strona po¶wiecona Jane Austen

Nie jeste¶ zalogowany.

Og³oszenie

#51 2006-07-04 22:02:52

caroline
U¿ytkownik

Re: Wpadki warsztatowe

Super, dzięki pak4! Ale czytania big_smile

Offline

 

#52 2006-07-04 23:41:57

megg
U¿ytkownik

Re: Wpadki warsztatowe

Nabokov jest ok, ale to jednak nie jest wszystko.....jest wiele innych opracowań, które z Nabokovem wręcz polemizują,a poza tym warto sięgnąć po prace teoretyczno-literackie niekoniecznie mówiące o Jane Austen wprost, ale ogólnie np o rozwoju powieści, jej formach, początkach i tendencjach i spróbować pod tym kątem zanalizować jej twórczość. Opracowania mają to do siebie, że nie są nieomylne, cały czas wydaje mi się, że tworzone są po to, by mieć do nich podejście krytyczne, zgodzić się z zawartymi w nich twierdzeniami bądź nie...mnie przynajmniej tego uczyli na studiach. Właśnie jestem w trakcie "robienia magistra" z JA, a dokładnie z ekranizacji jej powieści, i nie tylko muszę analizować właśnie owe powieści, ale też sposób adaptacji-czyli przeniesienie treści z kodu słuchowego na kod wizualny. Każda moja wizyta u promotora wyglądała tak, że ja przychodziłam, mówiłam, co mądrego się naczytałam, on wchodził ze mną w polemikę, po czym kazał czytać jeszcze raz. Opłaciło się. A Nabokova kazał mi od razu odłożyć "na potem", żeby się nim nie sugerować. Także Nabokova polecam ale.......nie jako jedyny i niepodważalny autorytet:) on naprawdę może tylko zawężyć perspektywę.....
pozdrawiam:)

Offline

 

#53 2006-07-05 00:53:56

megg
U¿ytkownik

Re: Wpadki warsztatowe

żeby nie było, że mówię "sobie a muzom", polecam kilka książek, choć niektóre ciężko zdobyć....

O JA-tylko niektóre, jest tego więcej:)

Przemysław Mroczkowski, Historia literatury angielskiej, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław 1993.
Adams, O. F. The story of Jane Austen’s life. 1891.
Fitzgerald, P. Jane Austen. A criticism and appreciation. 1912.
Helm, W. H. Jane Austen and her country-house comedy. 1909.
Hill, C. Jane Austen, her homes and her friends. 1902.
Macaulay, Lord. Opinion of Jane Austen. In art. on Mme. D’Arblay. Edinburgh Review. Jan., 1843. Rptd. in Critical and Historical Essays contributed to the Edinburgh Review. Ed. Montague, F. C. Vol. III. 1903.
Mitton, G. E. Jane Austen and her Times. 1905.
Pollock, W. H. Jane Austen, her contemporaries and herself. An essay in criticism. 1899.


Opracowania teoretyczno- i historyczno-literackie (też niektóre)

Michaił Bachtin, Problemy literatury i estetyki, Warszawa 1982 [tu:] Epos a powieść.
W. Kayser, Powstanie i kryzys powieÅ›ci nowoczesnej, „ PrzeglÄ…d Humanistyczny”, 1960, nr 1.
Z. Sinko, Powieść angielska XVIII wieku a powieść polska lat 1764-1830, 1961.
B. Romberg, Studies in the Narrative Technique of the First- Person Novel, 1962.
S. Baker, The Idea of Romance in the Eighteen Century Novel, „ Studies in English Literature”, 1963.
M. Jasińska, Narrator w powieści przedromantycznej, 1965.
R. Church, The Growth of the English Novel, New York 1961.
A. Kettle, An Introduction to the English Novel, t. I, London 1972.

oczywiście to nie jest wszystko......:)ale warto poczytać....polecam.
ps. "Rozważna i Romantyczna" w żadnym wypadku nie jest powieścią polifoniczną....

Offline

 

#54 2006-07-05 10:49:47

pak4
U¿ytkownik

Re: Wpadki warsztatowe

Nabokov jest ok, ale to jednak nie jest wszystko.....jest wiele innych opracowań, które z Nabokovem wręcz polemizująłaciło się. A Nabokova kazał mi od razu odłożyć "na potem", żeby się nim nie sugerować. Także Nabokova polecam ale.......nie jako jedyny i niepodważalny autorytet:) on naprawdę może tylko zawężyć perspektywę.....

Nie zajmuję się zawodowo literaturę, ale metodologię znam smile Co jednak zrobić skoro Nabokov mnie przekonuje?

Co do polifonii -- z "Rozważną i romantyczną" trochę żartowałem, aczkolwiek równoczesny rozwój obu wątków jest ciekawy. Z MP masz rację -- choć narrator u JA przeskakuje czasem obok, ukazując sytuację z innej perspektywy; to jednak są to zwykle przeskoki do głowy innej uczestniczki (jakoś pamiętam w tej roli same panie) sceny, w której główna bohaterka się znajduje. Tylko z MP pamiętam sceny, w których bohaterki nie ma.

Pozdrawiam!


Oddaj wierzbie
Całą nienawiść, całe pożądanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

Offline

 

#55 2006-07-05 11:05:04

megg
U¿ytkownik

Re: Wpadki warsztatowe

mnie też na początku Nabokov przekonał:)heh....naprawdę fajna ta "rozmowa", dzięki pak!
pozdrawiam raz jeszcze:)

Offline

 

#56 2006-08-21 13:07:09

Elizabeth
U¿ytkownik

Re: Wpadki warsztatowe

"Zreszta w DiU 2005 zabrzmialo to jeszcze bardziej dramatycznie - Charlotta mowi przeciez Lizzy o swojej zlej sytuacji materialnej, ze jest na utrzymaniu rodzicow, ze nie ma perspektyw na lepsza partie itp."

No właśnie. I dlatego zrozumiałam decyzję Charlotty. Dopiero po oglądnięciu filmu. Chociaż może Jane Austen tak tego nie opisała, to wydaje mi się, że reżyser trafnie tę decyzję zinterpretował.

Offline

 

#57 2006-08-21 13:08:29

Elizabeth
U¿ytkownik

Re: Wpadki warsztatowe

Heh:) Przecież mój post nie tutaj miał się znaleźć. O co chodzi z tym cytowaniem??

Offline

 

#58 2006-08-21 20:00:29

caroline
U¿ytkownik

Re: Wpadki warsztatowe

A gdzie miał być? :-)
Może wpisz jeszcze raz we właściwym temacie, a ten wykasujemy smile

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB