Ogród Jane Austen

Strona po¶wiecona Jane Austen

Nie jeste¶ zalogowany.

Og³oszenie

#326 2006-05-16 15:15:08

bezpaznokcianka
U¿ytkownik

Re: Co teraz czytacie?

Jeszcze o scenie koszulowej. Ja ją uwielbiam, wcale nie ze względu na ślinienie się do Colina, bo takiego wrażenia nigdy na mnie nie robiła. Podoba mi się jej funkcja w filmie. Wyniosły i nieprzystępny pan Darcy pojawia sie nagle oczom Elizabeth - jak na tamte warunki - prawie goły, z mokrymi kosmykami w oczach, zmieszany, onieśmielony i bezbronny. Obydwoje czują się przyłapani, niezręczni, zawstydzeni. Dzięki temu mogą puścić jakieś bariery między nimi, może ich "odblokować" do normalnej, ludzkiej rozmowy.

Trzykrotko... zgadzam sie z Toba! Ja tez uwazam, ze slawienna scena z mokra koszula w Dumie nie powstala po to, zeby sie fanki slinily na Colina F. tylko wlasnie dlatego, zeby uwydatnic jeszcze wzajemne skrepowanie Elizabeth i Darcy'ego. Sa tak zmieszani, ze nie patrza prawie w ogole na siebie (nota bene na samym poczatku tej sceny Lizzy robi taka mine jakby byla zniesmaczona wygladem pana Darcy'ego hehe) a Darcy gada trzy po trzy i dwa razy zadaje to samo pytanie!. Nie jest to co prawda moja ulubiona scena (nic nie pobije sceny w Lambton, gdy Lizzy dostaje list od Jane, a biedny Darcy chce posieszyc Lizzy i lapie ja za reke!!) ale ma swoj urok big_smile Jeszcze jak ciotka pointuje to wszystko slowami "Tak samo przystojny jak na portrecie, tylko moze troche mniej formalnie ubrany" zmieszanie Lizzy siega zenitu.

Offline

 

#327 2006-05-16 22:03:23

Caitriona
U¿ytkownik

Re: Co teraz czytacie?

O ile się nie mylę to była ta George Eliot wink I po naszemu jej nie ma...


The person, be it gentlemen or lady, who has not pleasure in a good novel, must be intolerably stupid - Northanger Abbey

Offline

 

#328 2006-05-16 23:04:10

caroline
U¿ytkownik

Re: Co teraz czytacie?

"Daniela... "nie ma, ale niedawno ukazało się "Miasteczko Middlemarch", podobno pierwsze wydanie, czy ktoś czytał? Cena jest przygnębiająca sad
http://www.merlin.com.pl/frontend/towar/393858
Cieszy tylko fakt, że Prószyński nie zaprzestał wydawania klasyki i robi nowe tłumaczenia.
Czytałyście?

Offline

 

#329 2006-05-16 23:26:26

GosiaJ
U¿ytkownik

Re: Co teraz czytacie?


Gosiu,
to co piszesz, przypomina mi reportaż nt. seksualności w dawnych filmach. Np. scena gdy Rita Hayworth zdejmowała rękawiczki w Gildzie - podobno na wielu mężczyznach robiło to większe wrażenie niż klasyczny striptease.

Nie od dziś wiadomo, że to, co zakryte, jest bardziej fascynujące :-) Ale myślę, że (przynajmniej w moim przypadku) to jest taka reakcja przekorna na wszechobecność seksualnych skojarzeń, począwszy od reklamy. Ileż można?


Thorntonmania... nieustające apogeum uzależnienia.

Offline

 

#330 2006-06-26 21:19:49

Parker
U¿ytkownik

Re: Co teraz czytacie?

Obecnie czytam Rozważną i Romantyczną (i ciągle się gubię). Czy ktoś pomoże mi to zrozumieć.


Barbara Sz.

Offline

 

#331 2006-06-26 22:40:43

Gumisio
U¿ytkownik

Re: Co teraz czytacie?

Obecnie czytam Rozważną i Romantyczną (i ciągle się gubie).Czy ktoś pomoże mi to zrozumieć .

*spieszy na pomoc* A czego dokładnie nie rozumiesz?


Agnieszka

Offline

 

#332 2006-06-27 10:57:53

Parker
U¿ytkownik

Re: Co teraz czytacie?

Nie rozumiem tego na początku książki .Tych testamentów co kto komu przepisał . :?


Barbara Sz.

Offline

 

#333 2006-06-27 18:47:36

Gumisio
U¿ytkownik

Re: Co teraz czytacie?

Nie rozumiem tego na początku książki .Tych testamentów co kto komu przepisał . :?

O.K.
Wg. prawa w tamtych czasach, dziedziczył zawsze najstarszy męski potomek. To jest podstawa. Teraz tak.
Pan Dashwood miał pierwszą żonę, która zmarła. Wychodząc za mąż, dostała określony posag, a po jej śmierci, jej majątek został podzielony na pół - pół dla syna (Johna), pół dla męża. Po śmierci męża, jego połówka również dostawała się synowi. Czyli w efekcie John dostał cały majątek swojej matki.
Teraz sprawa wuja. Otóż wuj był bezdzietny i sam decydował, kto odzidziczy jego majątek. Okazał się niewdzięcznym potworem (w moim mniemaniu), bo siostry Dashwood, które o niego dbały dostały bodaj po tysiąc funtów, a synek Johna - Harry dostał cały majątek, ponieważpodbił serce staruszka. Ponieważ kilkulatek nie może zarządzać majętkiem, John, jako jego opiekun został czasowo właścicielem majątku.
Pani Dashwood z córkami zostały z paroma groszami bez dachu nad głową, więc świadomy tego pan Dashwood poprosił syna o zaopiekowanie się nimi w sensie pomozy finansowej. John by im pomóg, ale wredna Fanny wybiła mu to z głowy i biedne niewiasty musiały same o siebie zadbać.
Kiedy czytałam ten fragment książki, a także w tej części filmów krew nagła mnie zalewa i mam ochotę zrobić im krzywdę.
Czy to jest zrozumiałe dla Ciebie, Parker, czy coś jeszcze wyjaśnić?


Agnieszka

Offline

 

#334 2006-06-27 18:49:02

caroline
U¿ytkownik

Re: Co teraz czytacie?

Stary pan Dashwood - bogaty - nie ma żony ani dzieci, zaprasza do siebie swego bratanka - ojca naszych bohaterek, mieszkają razem.
Młodszy Pan Dashwood (bratanek, ojciec Marianny, Eleonory i Małgorzaty) opiekuje się wraz z żoną i córkami starszym panem.
Młodszy Pan Dashwood ma także syna z pierwszego małżeństwa. Ten właśnie syn zdobywa względy starego Dashwooda, jemu (a właściwie jego malutkiemu synowi) zostaje zapisany majątek, chociaż go nie potrzebuje, miał bogatą matkę i sam dobrze się ożenił. Dziewczyny dostają niewiele, po śmierci młodszego Dashwooda, ich ojca (w tym momencie zaczyna się powieść) są w trudnej sytuacji finansowej.
Jasne? lol

Offline

 

#335 2006-06-27 18:52:05

caroline
U¿ytkownik

Re: Co teraz czytacie?

Gumisio nieoceniona wytłumaczyła chyba dokładniej big_smile

Offline

 

#336 2006-06-27 20:34:04

Parker
U¿ytkownik

Re: Co teraz czytacie?

Teraz już wszystko rozumiem .Dziękuje . big_smile


Barbara Sz.

Offline

 

#337 2006-06-27 21:32:53

Gumisio
U¿ytkownik

Re: Co teraz czytacie?

Teraz już wszystko rozumiem .Dziękuje . big_smile

PszÄ™ CiÄ™ bardzo. big_smile


Agnieszka

Offline

 

#338 2006-07-03 11:49:12

mara7
U¿ytkownik

Re: Co teraz czytacie?

Ja ostatnio sie skusiałam i sięgnęłam po raz kolejny..."Dume..."-są ksiazki do których warto wracać.. smile Wczesniej czytałąm "Wierny Ogrodnik"-Johna le Carre,na jej podstawie nakręcono film o tym samym tytule z Ralphem Fiennesem i Rachel Weisz w rolach gł.-świetny film,piękna ksiażka o aktualnym zagrozeniu naszych czasów-naprawde warto przeczytać.

Offline

 

#339 2006-07-03 11:49:45

mara7
U¿ytkownik

Re: Co teraz czytacie?

Ja ostatnio sie skusiałam i sięgnęłam po raz kolejny..."Dume..."-są ksiazki do których warto wracać.. smile Wczesniej czytałąm "Wierny Ogrodnik"-Johna le Carre,na jej podstawie nakręcono film o tym samym tytule z Ralphem Fiennesem i Rachel Weisz w rolach gł.-świetny film,piękna ksiażka o aktualnym zagrozeniu naszych czasów-naprawde warto przeczytać.

Offline

 

#340 2006-07-03 11:54:26

elbereth
U¿ytkownik

Re: Co teraz czytacie?

Ja natomiast wróciłam ostatnio do "Wichrowych Wzgórz" i "Niebezpiecznych związków". Coś mnie wzięło na takie starocie. :-)


Żona: Dlaczego zostawiłeś mnie samą? Widać kochasz swojego przyjaciela bardziej ode mnie...
Mąż: Ależ skąd! Gdybyście oboje tonęli w rzece, ratowałbym Ciebie!
Żona: Naprawdę?
Mąż: Oczywiście! Jesteś dwa razy lżejsza! big_smile

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB