Ogród Jane Austen

Strona po¶wiecona Jane Austen

Nie jeste¶ zalogowany.

Og³oszenie

#1626 2006-04-15 18:48:46

Monika24
U¿ytkownik

Re: Napisy do "North and south"

Ale wyciąga do niej swoją dłoń, wydaje mi się że lekko jej dotknął, ręki lub łokcia, chociaż - może to tylko moja rozbujała wyobraźnia smile


'Ilekroć oparłem się pokusie, było to piękne. Ilekroć pokusie uległem, było to stokroć piękniejsze' Heine

Offline

 

#1627 2006-04-15 18:49:59

Gosia
U¿ytkownik

Re: Napisy do "North and south"

Moniko, mi tez sie wydaje ze w tym momencie dotknal.
A co z ta scena z Henrysiem?


Z Południa na Północ:
http://forum.northandsouth.info/index.php

Offline

 

#1628 2006-04-15 18:50:28

Alison
U¿ytkownik

Re: Napisy do "North and south"

Mowilam Ci, ze podobno jakis ekscytujacy fragment jest w "Out of Tune", ale jesli chcesz po kolei, to lec! Pewnie masz racje.
My jestesmy tylko Twoimi podnozkami! big_smile

No więc wczoraj chciałam go wyśledzić, ale stwierdziłam, że bardziej kręci mnie takie czekanie. Co ma być to będzie ;-) Nic na siłę, po kolejusiu..


Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyną, swoja, własna, niczyja, nie znana nikomu...

Offline

 

#1629 2006-04-15 18:51:30

Gosia
U¿ytkownik

Re: Napisy do "North and south"

Dobrze Ali big_smile Po kolei.
Mamy slabosc do tego srodka transportu ostatnio. Uwielbiamy przeciez sceny peronowe wink


Z Południa na Północ:
http://forum.northandsouth.info/index.php

Offline

 

#1630 2006-04-15 18:51:51

Alison
U¿ytkownik

Re: Napisy do "North and south"

Moniko, mi tez sie wydaje ze w tym momencie dotknal.
A co z ta scena z Henrysiem?

Nie ma co deliberować tylko film włączyć i zerknąć. Toz to nie tortura. Tylko co ja się znowu nasłucham.... :?
Mama, a który raz to oglądasz? tongue


Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyną, swoja, własna, niczyja, nie znana nikomu...

Offline

 

#1631 2006-04-15 18:53:35

Alison
U¿ytkownik

Re: Napisy do "North and south"

Dobrze Ali big_smile Po kolei.
Mamy slabosc do tego srodka transportu ostatnio. Uwielbiamy przeciez sceny peronowe wink

Ale przecież wiesz, ze w książce nie ma sceny peronowej. A co tam, najwyżej wkleimy to cośmy kiedys w noc bezsenną spłodziły i tak sie nikt nie pokapuje. Sama mówiłaś, że to literatura najwyższych lotów yikes


Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyną, swoja, własna, niczyja, nie znana nikomu...

Offline

 

#1632 2006-04-15 18:54:55

Narya
U¿ytkownik

Re: Napisy do "North and south"

Ale wyciąga do niej swoją dłoń, wydaje mi się że lekko jej dotknął, ręki lub łokcia, chociaż - może to tylko moja rozbujała wyobraźnia smile

Ja też odniosłam takie wrażenie big_smile Jeśli nie dotknął ręki to może chociaż rękawa wink

Offline

 

#1633 2006-04-15 18:55:10

Alison
U¿ytkownik

Re: Napisy do "North and south"

No i co? Obejrzałyście, bo ja sie troche wstydze iść do drugiego pokoju... :oops: Do czego to doszło, zeby sie człowiek przed własnym dzieckiem ukrywał 8)


Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyną, swoja, własna, niczyja, nie znana nikomu...

Offline

 

#1634 2006-04-15 19:02:26

Gosia
U¿ytkownik

Re: Napisy do "North and south"

Spis treści do tłumaczeń N&S, w kolejności: nr rozdziału, nr strony w książce (wyd. Penguin Popular Classics) i tytuł rozdziału.
„Pierwsze spotkanie” – Chapt VII, p. 69, New Scenes and Faces
„FinaÅ‚ romansu” - Chapt LII, p. 518, Pack clouds away
„Margaret o Thorntonie po raz pierwszy” - Chapt VII, p. 72, New Scenes and Faces
„Margaret o Thorntonie po raz drugi” - Chapt IX, p. 85, Dressing for tea
„Pani Thornton o Margaret” - Chapt IX, p. 88, Dressing for tea
tu powinna być scenka z herbatą tłum. Caroline - Chapt X, p. 90, Wrought iron and gold
„John oczami Margaret” - Chapt X, p. 92, Wrought iron and gold
„Pan Thornton o Margaret” - Chapt X, p. 98, Wrought iron and gold
„Margaret z TatÄ… o Thorntonie” - Chapt XI, p. 101, First impression
„Pan Thornton robi przysÅ‚ugÄ™ pannie Hale” - Chapt XV, p. 136, Masters and men
„Wymiana zdaÅ„ Margaret v. John” - Chapt XV, p. 137, Masters and men
„Wymiana zdaÅ„ Margaret v. John” c.d. - Chapt XV, p. 142, Masters and men
„Buldog – czyli Higgins o Thorntonie” - Chapt XVII, p. 159, What is a strike?

Wszystko pieknie, Alison. A ile ja sie tego naszukalam wink a tu jak na dloni wink

Ja dodam jeszcze do tej listy jeszcze takie male fragmenty, tlumaczone przez dziewczeta:

Rozdział XXII
A Blow and its Consequences
(maly fragmencik - scena po zranieniu Margaret)
„WniósÅ‚ jÄ… do jadalni i uÅ‚ożyÅ‚ na sofie..."

Rozdział XXIV
Mistakes cleared up
(fragment tekstu mowiony przez Armitage`a)
„Pan Thornton staÅ‚ przy jednym z okien, odwrócony plecami do drzwi, pozornie zajÄ™ty przyglÄ…daniem siÄ™ czemuÅ› na ulicy.....

Rozdział XXVI
Mother and Son
„Kiedy pan Thornton opuÅ›ciÅ‚ dom tego ranka byÅ‚ niemal oÅ›lepiony swojÄ… daremnÄ… namiÄ™tnoÅ›ciÄ…. ....

Rozdział XXXVIII
Promises Fulfilled
"Pan Thornton był świadom, że nigdy w całym swoim życiu nie był tak drażliwy jak teraz. "

Rozdział XL
Out of Tune
" - Czy panna Hale jest tak znana ze swej prawdomówności? - zapytał z goryczą w głosie pan Thornton. "
i
"Dawał krótkie, ostre odpowiedzi, był niepewny i zagubiony ..."

Rozdział LI
Meeting Again
"Margaret wyglądała pięknie z włosami przybranymi kwiatami ...."
i
"Minął ponad rok odkąd go widziała"

Niekiedy sa to male fragmenciki, pare zdan.
Ale wszystkie skrupulatnie zapisywalam big_smile


Z Południa na Północ:
http://forum.northandsouth.info/index.php

Offline

 

#1635 2006-04-15 19:07:03

Gosia
U¿ytkownik

Re: Napisy do "North and south"

No i co? Obejrzałyście, bo ja sie troche wstydze iść do drugiego pokoju... :oops: Do czego to doszło, zeby sie człowiek przed własnym dzieckiem ukrywał 8)

Ja sie wstydze, bo nie jetsem sama w pokoju, ale ta scene opanowana mam do perfekcji big_smile


Z Południa na Północ:
http://forum.northandsouth.info/index.php

Offline

 

#1636 2006-04-15 19:09:20

Gosia
U¿ytkownik

Re: Napisy do "North and south"


Ale przecież wiesz, ze w książce nie ma sceny peronowej. A co tam, najwyżej wkleimy to cośmy kiedys w noc bezsenną spłodziły i tak sie nikt nie pokapuje. Sama mówiłaś, że to literatura najwyższych lotów yikes

Jak najwyzszych, hehe big_smile
GosiaJ mi przyslala przetlumaczony fragment fanfika, my cos w tym stylu wlasnie napisalysmy, tylko ze bardzo skromne bylysmy w porownaniu wink
No bo fanfik jest juz o ich zyciu po slubie big_smile


Z Południa na Północ:
http://forum.northandsouth.info/index.php

Offline

 

#1637 2006-04-15 19:18:47

Monika24
U¿ytkownik

Re: Napisy do "North and south"

Gosieńko, a mogłabyś podzielić się tym tłumaczeniem funfictiona? big_smile Ciekawa jestem co tam ciekawego się dzieje po ślubie wink


'Ilekroć oparłem się pokusie, było to piękne. Ilekroć pokusie uległem, było to stokroć piękniejsze' Heine

Offline

 

#1638 2006-04-15 19:23:10

Gosia
U¿ytkownik

Re: Napisy do "North and south"

O ile GosiaJ pozwoli, to chetnie big_smile


Z Południa na Północ:
http://forum.northandsouth.info/index.php

Offline

 

#1639 2006-04-15 19:28:01

Alison
U¿ytkownik

Re: Napisy do "North and south"

Gosia napisa³:



Ja dodam jeszcze do tej listy jeszcze takie male fragmenty, tlumaczone przez dziewczeta:

Rozdział XXII
A Blow and its Consequences
(maly fragmencik tlumaczony przez ktoras z dziewczat Caroline lub Admete - po zranieniu Margaret)
„WniósÅ‚ jÄ… do jadalni i uÅ‚ożyÅ‚ na sofie..."

Z tą sofą to też ja tłumaczyłam, to była ta sklejanka, którą on czytał w radio... więc te fragmenty, pewnie jeszcze dalej pójdą w całości ;-)


Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyną, swoja, własna, niczyja, nie znana nikomu...

Offline

 

#1640 2006-04-15 19:31:36

Alison
U¿ytkownik

Re: Napisy do "North and south"

No i co? Obejrzałyście, bo ja sie troche wstydze iść do drugiego pokoju... :oops: Do czego to doszło, zeby sie człowiek przed własnym dzieckiem ukrywał 8)

Ja sie wstydze, bo nie jetsem sama w pokoju, ale ta scene opanowana mam do perfekcji big_smile

OK bierze ją za łokieć ale to nie jest pokazane, bo kadr to obcina, ale z ogólników wynika, że dotyka, odwraca się i odchodzi w stronę ławki, a ona za nim sie ciągnie...
Jezus Maryja. Ja już zgłupłam do reszty, czym ja się zajmuję?!!!
Czy ja aby nie mam czegoś ważniejszego do zrobienia? 8O


Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyną, swoja, własna, niczyja, nie znana nikomu...

Offline

 

#1641 2006-04-15 19:32:06

Gosia
U¿ytkownik

Re: Napisy do "North and south"

Soreczki wielkie Alison :oops: , juz poprawilam w poscie wyzej.
Nie mialam juz sily szukac po calym ogromniastym naszym kochanym temacie. wink
Wczesniej zapisywalam tylko skrupulatnie sam tekst....


Z Południa na Północ:
http://forum.northandsouth.info/index.php

Offline

 

#1642 2006-04-15 19:34:10

Alison
U¿ytkownik

Re: Napisy do "North and south"

Soreczki wielkie Alison :oops: , juz poprawilam w poscie wyzej.
Nie mialam juz sily szukac po calym ogromniastym naszym kochanym temacie. wink
Wczesniej zapisywalam tylko skrupulatnie sam tekst....

Nie ma za co. Gosia, ja zaczynam się o siebie bać. Chyba wezmę urlop od tego forum, bo Ty mnie w jakąś głupawkę wpędzisz :cry:


Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyną, swoja, własna, niczyja, nie znana nikomu...

Offline

 

#1643 2006-04-15 19:40:00

Gosia
U¿ytkownik

Re: Napisy do "North and south"

Ja sama mam glupawke (foolishpassion), milo mi ze nie jestem jedyna big_smile


Z Południa na Północ:
http://forum.northandsouth.info/index.php

Offline

 

#1644 2006-04-15 19:40:48

GosiaJ
U¿ytkownik

Re: Napisy do "North and south"


GosiaJ mi przyslala przetlumaczony fragment fanfika, my cos w tym stylu wlasnie napisalysmy, tylko ze bardzo skromne bylysmy w porownaniu wink
No bo fanfik jest juz o ich zyciu po slubie big_smile

Moja droga, to jest fanfik o ślubie i o nocy poślubnej, ha! :-)
Oczywiście możesz podesłać Monice ten malutki fragmencik, który na razie przełożyłam, ale nie ręczę za mój angielski - no ale to w końcu nie Gaskell, to się nie będę przejmować :-)


Thorntonmania... nieustające apogeum uzależnienia.

Offline

 

#1645 2006-04-15 19:51:27

Gosia
U¿ytkownik

Re: Napisy do "North and south"

Skoro tak .. to Moniko, poszlo juz do Ciebie!
Milego czytania! big_smile


Z Południa na Północ:
http://forum.northandsouth.info/index.php

Offline

 

#1646 2006-04-16 00:04:53

Caitriona
U¿ytkownik

Re: Napisy do "North and south"

Wielkie dzięki Alison za uporządkowanie tłumaczeń - teraz wiem co po kolei stoi w kniżce wink


The person, be it gentlemen or lady, who has not pleasure in a good novel, must be intolerably stupid - Northanger Abbey

Offline

 

#1647 2006-04-16 10:13:41

Kika
U¿ytkownik

Re: Napisy do "North and south"

odkryłam, że bardzo zazdroszczę Danieli tej roli i tego peronowego pocałunku... :oops: aktorki to mają fajnie... wink


gg 2775021

Offline

 

#1648 2006-04-16 11:22:57

ewa7
U¿ytkownik

Re: Napisy do "North and south"

http://www.imgtank.com/thumb/612022North1104.thumb.gif

Alison myslę , że z Twoim psiakiem już lepiej
Biedne są te nasze sierściuchy bo tak trudno czasem im pomóc

Offline

 

#1649 2006-04-16 14:11:45

Alison
U¿ytkownik

Re: Napisy do "North and south"


Alison myslę , że z Twoim psiakiem już lepiej
Biedne są te nasze sierściuchy bo tak trudno czasem im pomóc

Dziękuję za troskę, ale jest już OK. Chyba tak źle zareagował na narkozę i tak długo nie mógł z tego wyjść, ale wieczorem juz zszedł normalnie po schodach, zjadł z apetytem. Myślę, że już będzie dobrze, tyle że bida leży w kagańcu, żeby sobie tego nie rozwalić i okropnie jest nieszczęśliwy, bo nigdy tego kagańca nie używamy. No ale ja właściwie zjawiłam się tu, bo mam dla Was znowu kawałek lekturki obowiązkowej ;-) Wesołych Świąt!

„O Margaret u Thorntonów” - - Chapt XVIII, p. 167, Likes and dislikes

- Nie wydajÄ… mi siÄ™ znowu tacy nadzwyczajni – powiedziaÅ‚a pani Thornton – on jest chyba dość wartoÅ›ciowym czÅ‚owiekiem, raczej zbyt prostolinijnym na zajmowanie siÄ™ handlem, pewnie dlatego najpierw byÅ‚ pastorem, a teraz jest nauczycielem. Ona to kawaÅ‚ prawdziwej damy, z tymi jej chorobami. Ale ta dziewczyna – ona jedna niepokoi mnie kiedy o niej myÅ›lÄ™ – chociaż czÄ™sto tego nie robiÄ™. Ona ma takie wysokie mniemanie o sobie. W ogóle nie rozumiem dlaczego. Czasami wyobrażam sobie, że ona ma siÄ™ za lepszÄ… od caÅ‚ego towarzystwa. A przecież nie sÄ… bogaci, i z tego co sÅ‚yszaÅ‚am, nigdy nie byli.
- I nie jest wykształcona, mamma. Nie potrafi grać.
- Daj spokój Fanny, co jeszcze musiałaby robić, żeby mieścić się w twoim standardzie?
- No nie, John – powiedziaÅ‚a jego matka – Fanny nie miaÅ‚a nic zÅ‚ego na myÅ›li. OsobiÅ›cie sÅ‚yszaÅ‚am jak panna Hale mówiÅ‚a, że nie gra. GdybyÅ› nas zostawiÅ‚ same, to pewnie mogÅ‚ybyÅ›my poznać jej zalety.
- Ja na pewno bym nie mogÅ‚a! – zamruczaÅ‚a Fanny, chroniona przez matkÄ™.
Pan Thornton usłyszał to, ale nie chciało mu się odpowiadać. Chodził po jadalni tam i z powrotem i wolał żeby matka wydała jakieś dyspozycje w sprawie świec, co pozwoliłoby mu siąść do pracy, popisać albo poczytać i zakończyć tą rozmowę. Ale nigdy nie pomyślałby o wtrącaniu się w drobne domowe rozporządzenia, którymi zajmowała się zazwyczaj pani Thornton, wciąż pamiętająca o stosowanej od dawna oszczędności.
- Mamo – powiedziaÅ‚ zatrzymujÄ…c siÄ™ i odważnie wyjawiajÄ…c prawdÄ™ – chciaÅ‚bym żebyÅ› polubiÅ‚a pannÄ™ Hale.
- Dlaczego? – zapytaÅ‚a zaskoczona jego poważnym ale miÄ™kkim tonem – Nie myÅ›lisz chyba siÄ™ z niÄ… żenić? Z dziewczynÄ… bez grosza.
- Ona nigdy za mnie nie wyjdzie – powiedziaÅ‚ zaÅ›miawszy siÄ™ krótko.
- Owszem, myÅ›lÄ™, że nie – odpowiedziaÅ‚a – zaÅ›miaÅ‚a mi siÄ™ w twarz, kiedy chwaliÅ‚am siÄ™ jej tym co pan Bell kiedyÅ› powiedziaÅ‚ o tobie. LubiÄ™ kiedy dziewczÄ™ta sÄ… takie szczere i otwarte, ale to upewniÅ‚o mnie, że ona w ogóle o tobie nie myÅ›li. A zaraz potem zdenerwowaÅ‚a mnie, wydajÄ…c siÄ™, że myÅ›li – no, mniejsza z tym. MiaÅ‚eÅ› racjÄ™ mówiÄ…c, że ona ma zbyt dobrÄ… opiniÄ™ o sobie, żeby brać ciÄ™ pod uwagÄ™. ZuchwaÅ‚e babsko! ChciaÅ‚abym wiedzieć gdzie ona znajdzie lepszego!
Jeśli te słowa zraniły jej syna, przyćmione światło uchroniło go przed okazaniem jakichkolwiek emocji. Już po minucie podszedł wesoło do matki i kładąc jej dłoń na ramieniu, powiedział:
- No dobrze, jestem caÅ‚kowicie przekonany co do prawdziwoÅ›ci tego co mówisz. A jako, że nie mam żadnych zamiarów by kiedykolwiek prosić jÄ… o zostanie mojÄ… żonÄ…, mam nadziejÄ™, że uwierzysz mi, że nie jestem w ogóle zainteresowany tym aby rozmawiać o niej w przyszÅ‚oÅ›ci. PrzewidujÄ™, że ta dziewczyna bÄ™dzie miaÅ‚a kÅ‚opoty – być może w zwiÄ…zku z opiekÄ… nad matkÄ… – i tylko dlatego proszÄ™ ciÄ™, żebyÅ› byÅ‚a gotowa zostać jej przyjaciółkÄ…, w przypadku gdyby takowej potrzebowaÅ‚a. A teraz Fanny – powiedziaÅ‚ – wierzÄ™, że masz na tyle delikatnoÅ›ci, żeby zrozumieć, że to krzywdzÄ…ce, zarówno dla panny Hale, jak i dla mnie – dla niej pewnie bardziej – przypuszczać, że mogÄ™ mieć jakikolwiek inny powód, niż ten który wam podaÅ‚em, żeby bÅ‚agać ciebie i matkÄ™ o to byÅ›cie okazywaÅ‚y jej nieco uprzejmej uwagi.
- Nie mogÄ™ wybaczyć tej jej dumy – powiedziaÅ‚a matka – ale mogÄ™ siÄ™ z niÄ… zaprzyjaźnić jeÅ›li jest taka potrzeba i jeÅ›li o to prosisz John. Dla ciebie mogÅ‚abym siÄ™ zaprzyjaźnić nawet z Jezebel. Ale ta dziewczyna, która zadziera nosa w stosunku do nas wszystkich, w stosunku do ciebie...
- Nie mamo. Nigdy nie znalazłem się, podkreślam, nigdy nie znalazłem się w zasięgu jej pogardy.
- Pogardy, no jeszcze co! (jedno z ekspresyjnych prychnięć pani Thornton) - ty lepiej już nic nie mów o pannie Hale, jeśli mam być dla niej uprzejma. Kiedy jestem z nią to nie wiem czy bardziej ją lubię czy bardziej jej nie lubię. Ale kiedy o niej myślę albo słyszę kiedy o niej mówisz, nienawidzę jej. Widzę, że zadziera nosa, tak jakbyś mi o tym sam powiedział.
- Nawet jeÅ›li – tu przerwaÅ‚ na moment, ale zaraz kontynuowaÅ‚ – nie jestem przecież chÅ‚opcem, żeby dawać siÄ™ zastraszyć, dumnym wzrokiem jakiejÅ› kobiety, albo przejmować siÄ™ tym, że źle pojmuje mnie i mojÄ… pozycjÄ™. MogÄ™ siÄ™ tylko Å›miać z tego!
- Oczywiście! I z niej też, z tymi jej wyobrażeniami i puszeniem się.
- DziwiÄ™ siÄ™ tylko, dlaczego w takim razie tyle o niej mówisz – powiedziaÅ‚a Fanny – jestem już tym tematem zmÄ™czona.
- Dobrze! – powiedziaÅ‚ jej brat z odcieniem goryczy – myÅ›lÄ™, że możemy znaleźć jakiÅ› wdziÄ™czniejszy temat. A co powiedziaÅ‚abyÅ› na strajk, jako dużo przyjemniejszy temat do rozmowy?


Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyną, swoja, własna, niczyja, nie znana nikomu...

Offline

 

#1650 2006-04-16 14:32:37

Caitriona
U¿ytkownik

Re: Napisy do "North and south"

Alison - lejesz miód na ma duszę! Kolejna część... Dzięki

Migotka, ewa7 - skąd Wy bierzecie takie cudeńka?


The person, be it gentlemen or lady, who has not pleasure in a good novel, must be intolerably stupid - Northanger Abbey

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB