Ogród Jane Austen

Strona po¶wiecona Jane Austen

Nie jeste¶ zalogowany.

Og³oszenie

#1226 2006-04-11 20:58:49

Kika
U¿ytkownik

Re: Napisy do "North and south"

Ta Gaskell to miała pióro.... a ty Alison jesteś nieoceniona w swoich tłumaczeniach.. bezbłędnie oddajesz atmosferę ... aż ciarki po plecach przechodzą jak się to czyta big_smile


gg 2775021

Offline

 

#1227 2006-04-11 21:07:47

Gosia
U¿ytkownik

Re: Napisy do "North and south"

Oj, jaka uczta! Super! big_smile
Piekne opisy, jak ja je lubie.
Zgadzam sie, Gaskell ladnie pisze. Inaczej niz Austen, bo o innych problemach, ale ma dar.
Jej ksiazki dobrze sie czyta, choc po przejrzeniu dwoch pozostalych, uwazam ze najlepsza z nich jest "North & South". ale ja nie jestem obiektywna wink

Czyz nie jest to opis Armitage`a?:
"proste brwi osłaniały jasne, głęboko osadzone, poważne oczy, które pozbawione nieprzyjemnej ostrości, wydawały się mieć zamiar zajrzeć w głąb serca", "Zmarszczki na twarzy były nieliczne, ale wyraźnie zarysowane". "usta, które nieznacznie ściągnięte osłaniały nieskazitelnie piękne zęby, dające nagły efekt rozbłysku słońca w rzadkich chwilach jasnego uśmiechu, jednocześnie rozjaśniającego oczy, zmieniającego cały wygląd tego surowego i stanowczego człowieka, gotowego na wszystko, w żywiołową, szczerą radość chwili, ufną i gwałtowną, właściwą jedynie dzieciom"

Wypisz wymaluj Armitage w roli Thorntona.


Z Południa na Północ:
http://forum.northandsouth.info/index.php

Offline

 

#1228 2006-04-11 21:11:26

Kika
U¿ytkownik

Re: Napisy do "North and south"

Na tym forum to chyba żadna z nas nie grzeszy obiektywizmem....
wink

coraz bardziej czuję swoje uzależnienie od tego forum (nie mówiąc już o N&S), gdy nie mogę tutaj zaglądnąć to cały czas myślę co zastanę jak do was wrócę.....


gg 2775021

Offline

 

#1229 2006-04-11 21:12:05

caroline
U¿ytkownik

Re: Napisy do "North and south"

Gosiu, nawet bez ekranizacji N&S ma prawo wydawać się swietną książką, czytałam "Mary Barton" i nie zachwyciła mnie. Jak dla mnie zbyt melodramatyczna i ten nachalny dydaktyzm. Przesłanie N&S dużo bardziej mnie przekonuje.

Offline

 

#1230 2006-04-11 21:13:14

Kika
U¿ytkownik

Re: Napisy do "North and south"

Wypisz wymaluj Armitage w roli Thorntona.

oczywiście że to wierny opis Armitaga..... Reżyser miał nosa ... nie ma co... wink


gg 2775021

Offline

 

#1231 2006-04-11 21:37:28

Caitriona
U¿ytkownik

Re: Napisy do "North and south"

- Kiedy twój pociÄ…g zatrzyma siÄ™ na stacji, wysiÄ…dź – na wszelki wypadek!
- Strzeż siÄ™ przebywania w obecnoÅ›ci przystojnego mężczyzny, który zdejmuje „krawat” – twoje życie już nigdy nie bÄ™dzie takie same.

Te hasła podobają mi się najbardziej tongue

Musimy sobie sprawić jakieś stosowne znaki rozpoznawcze naszego kółka. Moherowe bereciki? A tak serio - takim fajnym znakiem byłyby np. koszulki z napisem "Look Back At Me" - naprawdę czytelne tylko dla wtajemniczonych

Niezły pomysł, popieram. I to hasło jest chyba najlepsze. big_smile

Wiem Caitie, ze starasz sie byc mila

Wiem co mówię. Słowo (byłego) harcerza!! big_smile


The person, be it gentlemen or lady, who has not pleasure in a good novel, must be intolerably stupid - Northanger Abbey

Offline

 

#1232 2006-04-11 21:39:19

Alison
U¿ytkownik

Re: Napisy do "North and south"

„Pan Thornton o Margaret”
Kiedy pan Thornton wstał do wyjścia, po uściśnięciu dłoni pani i pana Hale, zwrócił się do Margaret, chcąc się z nią pożegnać w podobny sposób. W tym miejscu był to szczery i naturalny zwyczaj, typowy dla dobrych znajomych, ale Margaret nie była na to przygotowana. Skinęła tylko głową na pożegnanie. Wprawdzie nagle zobaczyła dłoń w połowie wyciągniętą, ale dłoń szybko się cofnęła, było jej przykro, że w porę nie zdała sobie sprawy z intencji tego gestu. Pan Thornton jednakże, nic nie wiedział o jej żalu, więc wyprostował się do swojej pełnej wysokości i wyszedł. Opuszczając dom mruczał do siebie:
- W życiu nie widziałem bardziej dumnej i nieprzyjemnej dziewczyny. Nawet jej wielka uroda jest niczym wobec tego pogardliwego sposobu bycia.


Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyną, swoja, własna, niczyja, nie znana nikomu...

Offline

 

#1233 2006-04-11 21:44:56

GosiaJ
U¿ytkownik

Re: Napisy do "North and south"

GosiuJ te "mądrości życiowe" są genialne big_smile

Prawda? :-) To jeszcze kilka:

- Nie potrzebujesz Henry’ego do wyjaÅ›nieÅ„.
- Jeśli jesteś zainteresowana mężczyzną, zaproponuj mu zainwestowanie w jego firmę.
- Kiedy mężczyzna, w którym siÄ™ zakochaÅ‚aÅ›, pyta: „WiÄ™c pani wyjeżdża... i nigdy nie wróci?”, powiedz mu, żeby poczekaÅ‚ chwilÄ™, po prostu wyskocz i odwoÅ‚aj dorożkÄ™.
- Musisz dobrze szukać, by znaleźć róże w zaroślach.
- Mówienie komuś, że chcesz go poślubić, bo go kochasz, jest bardziej skuteczne, kiedy nie krzyczysz i nie gonisz go wokół stołu.
- BÄ…dź miÅ‚a dla zimnych, despotycznych kobiet – jedna z nich może zostać twojÄ… teÅ›ciowÄ….
- ZAWSZE siÄ™ odwracaj!
- Samotna kobieta poszukująca męża zawsze powinna mieć ze sobą książeczkę czekową, kiedy podróżuje koleją.
- Spodnie w kratkÄ™ to nie jest dobry pomysÅ‚ – w żadnych okolicznoÅ›ciach.
:-)


Thorntonmania... nieustające apogeum uzależnienia.

Offline

 

#1234 2006-04-11 21:47:27

GosiaJ
U¿ytkownik

Re: Napisy do "North and south"


Hehe, dobre, jestem za. Choc w tym filmie kilka takich tekstow mozna byloby jeszcze znalezc big_smile
Np. ostatni, jak to tam bylo: You're coming home with me?
Ewentualnie: You have to look hard.

Jasne :-) Z przodu: Look back at me. Z tyłu: Coming home with me? ;-)


Thorntonmania... nieustające apogeum uzależnienia.

Offline

 

#1235 2006-04-11 21:47:36

Kika
U¿ytkownik

Re: Napisy do "North and south"

- Kiedy twój pociÄ…g zatrzyma siÄ™ na stacji, wysiÄ…dź – na wszelki wypadek!
- Kiedy mężczyzna, którego pociÄ…gasz, pyta: „Jest pani chora?” i patrzy na ciebie w TAKI sposób, powiedz tylko „Tak” i omdlej w jego ramionach.
- Strzeż siÄ™ nienawiÅ›ci do mężczyzny od pierwszego wejrzenia – w koÅ„cu siÄ™ w nim zakochasz.
- Strzeż siÄ™ przebywania w obecnoÅ›ci przystojnego mężczyzny, który zdejmuje „krawat” – twoje życie już nigdy nie bÄ™dzie takie same.

to moje ulubione przestrogi

a ten fragment bardzo mi siÄ™ podoba

- W życiu nie widziałem bardziej dumnej i nieprzyjemnej dziewczyny. Nawet jej wielka uroda jest niczym wobec tego pogardliwego sposobu bycia.

a Margaret mówiła, że chciałaby być przystojną....


gg 2775021

Offline

 

#1236 2006-04-11 21:49:20

Caitriona
U¿ytkownik

Re: Napisy do "North and south"

To jeszcze kilka:
- Musisz dobrze szukać, by znaleźć róże w zaroślach.
- Mówienie komuś, że chcesz go poślubić, bo go kochasz, jest bardziej skuteczne, kiedy nie krzyczysz i nie gonisz go wokół stołu.
- BÄ…dź miÅ‚a dla zimnych, despotycznych kobiet – jedna z nich może zostać twojÄ… teÅ›ciowÄ….
- ZAWSZE siÄ™ odwracaj!

Åšwietne! big_smile


The person, be it gentlemen or lady, who has not pleasure in a good novel, must be intolerably stupid - Northanger Abbey

Offline

 

#1237 2006-04-11 21:50:09

Kika
U¿ytkownik

Re: Napisy do "North and south"

z drugiej partii to to jest moim zdaniem najlepsze

ZAWSZE siÄ™ odwracaj!

bo ja siÄ™ nigdy nie odwracam tongue tongue


gg 2775021

Offline

 

#1238 2006-04-11 21:51:01

Caitriona
U¿ytkownik

Re: Napisy do "North and south"

Z przodu: Look back at me. Z tyłu: Coming home with me? ;-)

To wzór koszulki "kółka różańcowego" już mamy! big_smile big_smile


The person, be it gentlemen or lady, who has not pleasure in a good novel, must be intolerably stupid - Northanger Abbey

Offline

 

#1239 2006-04-11 21:51:12

Gosia
U¿ytkownik

Re: Napisy do "North and south"


- Nie potrzebujesz Henry’ego do wyjaÅ›nieÅ„.
- Mówienie komuś, że chcesz go poślubić, bo go kochasz, jest bardziej skuteczne, kiedy nie krzyczysz i nie gonisz go wokół stołu.
- ZAWSZE siÄ™ odwracaj!

Te sa super, wedlug mnie big_smile

"Nawet jej wielka uroda jest niczym wobec tego pogardliwego sposobu bycia."

To go jednak, jak widac, nie zrazilo wink
Dzieki Ali big_smile


Z Południa na Północ:
http://forum.northandsouth.info/index.php

Offline

 

#1240 2006-04-11 21:52:18

Kika
U¿ytkownik

Re: Napisy do "North and south"

Jasne Z przodu: Look back at me. Z tyłu: Coming home with me?

Małgosiu tongue strzał w dziesiątkę!!!


gg 2775021

Offline

 

#1241 2006-04-11 21:55:08

Gosia
U¿ytkownik

Re: Napisy do "North and south"

Z przodu: Look back at me. Z tyłu: Coming home with me?

Ja tez jestem za takim wzorem klubowej koszulki big_smile


Z Południa na Północ:
http://forum.northandsouth.info/index.php

Offline

 

#1242 2006-04-11 21:57:23

Gosia
U¿ytkownik

Re: Napisy do "North and south"

Gosiu, nawet bez ekranizacji N&S ma prawo wydawać się swietną książką, czytałam "Mary Barton" i nie zachwyciła mnie. Jak dla mnie zbyt melodramatyczna i ten nachalny dydaktyzm. Przesłanie N&S dużo bardziej mnie przekonuje.

Poki co, "Mary Barton" mi sie podoba, ale znam dopiero pierwsze rozdzialy, jest smutna. Oczywiscie podoba nie tak, jak N&S wink


Z Południa na Północ:
http://forum.northandsouth.info/index.php

Offline

 

#1243 2006-04-11 21:58:48

Kika
U¿ytkownik

Re: Napisy do "North and south"

czy może ma ktoś pod ręką dostęp do manufaktury??? oczywiście związanej z bawełną (bo jej nikt nie kupuje wink )


gg 2775021

Offline

 

#1244 2006-04-11 22:05:01

Narya
U¿ytkownik

Re: Napisy do "North and south"

Dziewczynki, a to czego dotyczy?

Spodnie w kratkÄ™ to nie jest dobry pomysÅ‚ – w żadnych okolicznoÅ›ciach.

Bo ja nie pamiętam żadnych spodni w kratkę w żadnych okolicznościach :?
Tam ktoś miał takie spodnie?

Offline

 

#1245 2006-04-11 22:08:21

Kika
U¿ytkownik

Re: Napisy do "North and south"

w spodniach w kratkę chodził Pan, który nazywał się Bell o ile dobrze pamiętam.... (przyjeciel ojca Margaret) wyglądał w nich troszkę komicznie....
jak siÄ™ mylÄ™ to mnie szybko poprawiajcie wink


gg 2775021

Offline

 

#1246 2006-04-11 22:08:51

Gosia
U¿ytkownik

Re: Napisy do "North and south"

Pare slow o "Paniach z Cranford" (juz mam te powiesc).
Przetlumaczyła ją Aldona wink Szpakowska, ksiazke wydal Czytelnik w 1970 r.
Na zakladce jest taki tekst:

W tej "idylli prozą" pani Gaskell kreśląc dzieje paru zwykłych osób, ukazuje atmosferę małego prowincjonalnego miasteczka - z lekkim przymrużeniem oka i z dobrotliwym humorem odkrywając przed nami radości i smutki, małe intrygi i drobne tajemnice tego światka, na który spogląda serdecznym i rozbawionym wzrokiem".

Zacytuje pierwsze zdania (TO "PANIE Z CRANFORD"!):

"A więc przede wszystkim Cranford jest we władaniu Amazonek; kobiety rządzą we wszystkich domach o nieco wyższym czynszu. Jeżeli jakaś małżeńska para przybędzie do miasta na stałe, dżentelmen, w ten czy inny sposób, znika. Albo wypłasza go fakt, że na wieczornych przyjęciach on jeden reprezentuje płeć brzydką, albo tłumaczy jego nieobecność służba w pułku lub na okręcie czy też zaangażowanie sprawami handlowymi, zmuszające do spędzania wszystkich dni tygodnia w wielkim handlowym mieście Drumble, położonym przy linii kolejowej i odległym od Cranford zaledwie o dwadzieścia mil. Jednym słowem, cokolwiek dzieje się z panami - tu ich nie ma. Bo i cóż by mogli tu robić, gdyby pozostali? Nasz doktor objeżdża pacjentów w promieniu trzydziestu mil i sypia w Cranford, ale nie każdy może być doktorem."


Z Południa na Północ:
http://forum.northandsouth.info/index.php

Offline

 

#1247 2006-04-11 22:09:41

Kika
U¿ytkownik

Re: Napisy do "North and south"

muszę chyba znowu wrócić do filmu i sobie przypomnieć szczegóły... pamięć ulotną bywa.... wink


gg 2775021

Offline

 

#1248 2006-04-11 22:12:13

Kika
U¿ytkownik

Re: Napisy do "North and south"

No Gosiu... wstęp do tych panien brzmi zachęcająco, ale co będzie dalej.... czy nie za dużo tych Pań? wink


gg 2775021

Offline

 

#1249 2006-04-11 22:27:40

Gosia
U¿ytkownik

Re: Napisy do "North and south"

Tez mnie to martwi wink
Ale jak widac powiesc pisana z humorem...

Jutro, co by nie przesadzac z pisaniem o czym innym niz o N&S, napisze cos wiecej o "Mary Barton", bo w rozdziale 11 natrafilam na scene oswiadczyn.

P.S. A propos. Stalam sie wlasnie szczesliwym posiadaczem wersji angielskiej "North & South". Nawet gruba ta ksiazka, ale niezbyt wygodna w czytaniu, ze wzgledu na rozmiary, klejenie i druk. Chyba szybko sie rozsypie big_smile


Z Południa na Północ:
http://forum.northandsouth.info/index.php

Offline

 

#1250 2006-04-11 22:33:42

Kika
U¿ytkownik

Re: Napisy do "North and south"


Ale jak widac powiesc pisana z humorem...

co do tego to ja nie mam najmniejszych wątpliwości... Ciekawe jak sobie z tymi kobitkami radził ten doktorek... skoro wszyscy faceci czym prędzej stamtąd czmychali 8) (miał spokojne czy upiorne a może upojne noce w Cranford?)


gg 2775021

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB