Ogród Jane Austen

Strona po¶wiecona Jane Austen

Nie jeste¶ zalogowany.

Og³oszenie

#1 2005-02-28 15:33:13

karolcia
U¿ytkownik

nie tylko duma i uprzedzenia

nie moge dopatrzec sie tu recenzji powiesci "stateczna i postrzelona" ,ani "dowcip i madrosc" to tez sa przecierz powiesci Jane Austen,czy moze sie myle i sa to kontynuacje pisane przez nasladowcow? Mimo wszystko chce nabyc ta ksiazke i przeczytac.Jesli ktos czytal -jest tak fajna jak te najpopularniejsze?Z jakiegos zrodla wiem ze Jane ma 12 powiesci napisanych Kazik skolei napisal mi ze jest ich 6 i 3 niedokonczone,a to daje nam 9.Doliczylam do tej listy popularnych "niezlomne serce,niedobrana para,stateczna i postrzelona,madrosc i dowcip,";


Żyj rozsądnie, a życie będzie piękniejsze.

Offline

 

#2 2005-02-28 18:38:58

Maryann
U¿ytkownik

Re: nie tylko duma i uprzedzenia

JA napisała - niestety! - rzeczywiście tylko sześć książek: "Dumę i uprzedzenie", "Rozważną i romantyczną", "Emmę", "Perswazje", "Mansfield Park" i "Opactwo Northanger". Do tego trzeba dodać trzy powieści, których nie zdążyła skończyć: "Sanditon", "Watsonowie" i "Lady Susan".
"Niezłomne serce" to tytuł biografii JA autorstwa Valerie Grosvenor Myers - chyba jedynej przetłumaczonej na polski.
Natomiast, o ile się nie mylę, to "Stateczna i postrzelona" to jedna ze współczesnych książek pisanych "pod styl" JA. O trzeciej z wymienionych przez Ciebie nic mi nie wiadomo, ale prawdopodobnie to też literatura jak najbardziej swpółczesna.

Offline

 

#3 2005-02-28 18:42:02

sister
U¿ytkownik

Re: nie tylko duma i uprzedzenia

W Polsce jest jeszcze dostępna biografia niejakiej Helen Lefroy smile

Offline

 

#4 2005-02-28 21:36:44

fringilla
U¿ytkownik

Re: nie tylko duma i uprzedzenia

"Madrość i dwocip Jane Austen" to zbiór cytatów z powieści i listów JA dotyczących miłości, przyjaźni i ogólnie związków międzyludzkich. Mała kiążeczka, dobra na prezent dla wielbicielek, nietety od dłuższego czasu niedostępna, nakład wyczerpany - podobnie jak w przypadku innych interesujących nas pozycji wydanych przez Pruszyńskich... sad


Pozdr. Agata
gg 5739618

Offline

 

#5 2005-03-01 18:31:15

Maryann
U¿ytkownik

Re: nie tylko duma i uprzedzenia

Rany boskie, jak mogłam dać taką plamę! "Mądrość i dowcip" stoi u mnie na półce i bynajmniej kurzem nie porasta. To chyba jakieś chwilowe (mam nadzieję!) zaćmienie umysłu.
A' propos biografii napisanej przez Helen Lefroy - czy gdzieś można jeszcze ją nabyć?

Offline

 

#6 2005-03-04 10:48:48

karolcia
U¿ytkownik

Re: nie tylko duma i uprzedzenia

smile Mam "niezlomne serce" i "madrosc i dowcip" tylko jeszcze nie czytalam.Ale niedlugo przeczytam.


Żyj rozsądnie, a życie będzie piękniejsze.

Offline

 

#7 2005-03-05 12:00:53

sister
U¿ytkownik

Re: nie tylko duma i uprzedzenia

hmmm. ja swój egzemplarz Helen Lefroy kupiłam na Allegro, ale dawno nikt tej biografii nie wystawiał....

Offline

 

#8 2005-03-08 14:04:48

aga
U¿ytkownik

Re: nie tylko duma i uprzedzenia

Czytałam "Mądrość i dowcip Jane Austen", a nawet co nieco przepisałam/ bo miałam pozycję z biblioteki/. I tu pomyślałam sobie, czy można gdzieś utworzyć na tej stronie /pozostaję to decyzji Kazika!/ dział /może poza forum?/ z cytatami i myślami JA wybranymi z jej listów i powieści?
Naewt podczas lektury trafia się nam jakaś wspaniała myśl, którą warto
'na bieżąco' wpisać!

Offline

 

#9 2005-03-08 23:00:32

Kazik
(Admin)

Re: nie tylko duma i uprzedzenia

Jestem za. Nadsyłajcie mi takie cytaty a ja zamieszczę.

P.S. I nie zapominajcie że jestem tez autorem strony z cytatami i aofryzmami - http://www.kazik.iig.pl/aforyzmy. Tam też Was zapraszam smile)


"Barbarzyńcami nazywamy tych, których zwyczaje różnią się od naszych" (Benjamin Franklin)

Offline

 

#10 2005-03-11 20:05:21

karolcia
U¿ytkownik

Re: nie tylko duma i uprzedzenia

wiele wspaniałych cytatów mozna znalezć w jej powiesciach,wiele mam przepisane na papierze. Chciałam kilka napisać w postach,ale mnie wyprzedziliscie z pomysłem. Jestem jak najbardziej za pomyslem!! więć Kaziku gdzie je bedzie mozna odczytać poza stroną cytatow i aforyzmow?Czy wlasnie tam i tylko tam?


Żyj rozsądnie, a życie będzie piękniejsze.

Offline

 

#11 2005-03-11 21:43:02

Kazik
(Admin)

Re: nie tylko duma i uprzedzenia

Zrobi się specjalny dział na stronie Jane (jeszcze nie wiem gdzie) i tutaj też będą widoczne. Na razie nadsyłajcie.


"Barbarzyńcami nazywamy tych, których zwyczaje różnią się od naszych" (Benjamin Franklin)

Offline

 

#12 2005-03-13 18:33:32

karolcia
U¿ytkownik

Re: nie tylko duma i uprzedzenia

Fotki wysyłać do Ciebie Kaziku na pocztę? Nie ma sprawy ja mogę juz wysłać. Znajde chwilke wolna to wyslę


Żyj rozsądnie, a życie będzie piękniejsze.

Offline

 

#13 2005-03-14 17:07:08

Kazik
(Admin)

Re: nie tylko duma i uprzedzenia

Tak, do mnie na pocztę. Galeria będzie dostępna tylko dla zarejestrowanych i zalogowanych użytkowników. Jeśli chodzi o to czy zdjęcia "wyciekną" to już zależy tylko od Was.


"Barbarzyńcami nazywamy tych, których zwyczaje różnią się od naszych" (Benjamin Franklin)

Offline

 

#14 2005-03-15 12:13:19

aga
U¿ytkownik

Re: nie tylko duma i uprzedzenia

Mam też biografię JA z wyd.Prószyński autorstwa Myer . To wydawnictwo wydało też "Atlas literatury" /promocyjna cena 68 zł zamiast ok.100 zl/, który tez kupiłam. Dość dobra pozycja, zawiera dużo mapek, szkiców dot.poszczególnych dzieł, jak i miejsc pobytu pisarzy. Jane Austen poświęcono 4 strony z mapką miasta Bath i południowej Anglii, oraz parę zdjęć . Zainteresowane mogą zajrzeć na stronę Prószyńskiego, bo na innych stronach ów Atlas kosztuje dużo drożej.
A w ogóle proponuję powiadamianie na tej stronie o innych ciekawych recenzjach bądż pozycjach związanych z JA, które można wypożyczyć z biblioteki lub kupić.

Offline

 

#15 2005-03-17 11:18:21

sister
U¿ytkownik

Re: nie tylko duma i uprzedzenia

Co do sprawy cytatów... Przy każdym z nich napiszcie koniecznie czyje to tłumaczenie, bo ja sama na 6 powieści mam tłumaczenia trzech pań. Już się raz zdarzyło, że rozmawiając o jakimś aspekcie P&P podałyśmy chciałyśmy poprzeć nasze tezy cytatami z książki i co się okazało? że mamy różne tłumaczenia, kompletnie inny tekst. Może o tym samym znaczeniu, ale słowa jako takie całkiem inne... Dlatego sądzę, że oprócz podziału na książki, z których jest cytat (no i oczywiście cytaty z błyskotliwych listów JA) powinien być podział na tłumaczenia.
Co Wy na to???

Offline

 

#16 2005-03-17 12:52:53

Kazik
(Admin)

Re: nie tylko duma i uprzedzenia

Popieram


"Barbarzyńcami nazywamy tych, których zwyczaje różnią się od naszych" (Benjamin Franklin)

Offline

 

#17 2005-03-17 12:57:23

fringilla
U¿ytkownik

Re: nie tylko duma i uprzedzenia

Świetny pretekst, żeby kolejny raz przeczytać wszystkie powieści JA smile


Pozdr. Agata
gg 5739618

Offline

 

#18 2005-03-17 13:18:00

sister
U¿ytkownik

Re: nie tylko duma i uprzedzenia

Ja właśnie mam zamiar to zrobić ponieważ właśnie skompletowałam sobie wszystkie powieści JA smile A z tymi tłumaczeniami to też dlatego, żeby osoby odwiedzające tą stronę nie pomyślały sobie, że bierzemy te cytaty z kosmosu, jak sprawdzą ze swoimi egzemplarzami i znajdą co innego...

można też na przykład dając jakiś cytat podawać inne interpretacje językowe tego samego fragmentu oryginału...

Ktoś kiedyś powiedział, że 'tłumaczenie jest jak kobieta, albo piękne albo wierne'... (tylko nie pamiętam czyje to słowa)

Offline

 

#19 2005-03-17 22:31:43

fringilla
U¿ytkownik

Re: nie tylko duma i uprzedzenia

Ja jestem w miare na swieżo. Musze zrobic sobie mały odwyk. Na zimową depresje zaleciłam sobie JA i Jezycjadę, czas wziąc się za cos innego. Na pólce koło łóżka kurzy mi się Klub Dumas, a obejrzałam wczoraj Dziewiąte wrota i nabrałam ochoty...


Pozdr. Agata
gg 5739618

Offline

 

#20 2005-03-18 11:59:55

karolcia
U¿ytkownik

Re: nie tylko duma i uprzedzenia

Ja mam zamiar znowu zabrać sie do czytania dumy. Za każdym razem spostrzega się coś nowego, na co nie zwróciło się wcześniej uwagij.


Żyj rozsądnie, a życie będzie piękniejsze.

Offline

 

#21 2005-04-09 14:43:56

dorotka
U¿ytkownik

Re: nie tylko duma i uprzedzenia

Wiecie co, w związku z tymi cytatami znowu przeczytałam "Opactwo Northanger". I już wiem, czemu chciałam o niej zapomnieć i czemu tak bardzo wkurzała mnie główna bohaterka. Była tak tępa, że musiałam się zmuszać do czytania. Rozumiem, że to miała być parodia gotyckich powieści, ale czy główna bohaterka nie mogła mieć nieco wyższego ilorazu inteligencji? Co ten Henry w niej widział?
Dobra, to przesłać te cytaty?
Bierze ktoś P&P, bo ja tam chętnie bym sobie jeszcze raz przeczytała big_smile


Normalnie zaczęłam wirtualny ekshibicjonizm big_smile
Mam bloga tongue Kto nie wierzy, niech sprawdzi big_smile

Offline

 

#22 2005-04-11 14:21:55

fringilla
U¿ytkownik

Re: nie tylko duma i uprzedzenia

Mam nadzieję, Dorotko, że masz mój ulubiony cytat z tej ksiązki: ... nie miała bowiem nic przeciwko ksiązkom w ogóle, pod warunkiem, że nie przynosiły żadnej pozytecznej wiedzy i składały się wyłącznie z fabuły bez uwag i refleksji.
To zupełnie jak ja, po studiach na polonistyce wink


Pozdr. Agata
gg 5739618

Offline

 

#23 2005-04-11 14:29:17

dorotka
U¿ytkownik

Re: nie tylko duma i uprzedzenia

Mam, bo mnie też zauroczył wink Chociaż nie powiem, że wprowadzam go w życie. Czasem się takie "mądre" książki przydają big_smile


Normalnie zaczęłam wirtualny ekshibicjonizm big_smile
Mam bloga tongue Kto nie wierzy, niech sprawdzi big_smile

Offline

 

#24 2005-04-11 17:17:39

fringilla
U¿ytkownik

Re: nie tylko duma i uprzedzenia

MÅ‚oda jeszcze jesteÅ› wink

wink


Pozdr. Agata
gg 5739618

Offline

 

#25 2005-04-11 20:59:25

dorotka
U¿ytkownik

Re: nie tylko duma i uprzedzenia

Życia nie znam... big_smile


Normalnie zaczęłam wirtualny ekshibicjonizm big_smile
Mam bloga tongue Kto nie wierzy, niech sprawdzi big_smile

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB