Ogród Jane Austen

Strona po¶wiecona Jane Austen

Nie jeste¶ zalogowany.

Og³oszenie

#1 2005-03-13 21:20:14

karolcia
U¿ytkownik

"Eleonora i Marianna" Emma Tennant

Co myslicie o kontynuacji "Rozwaznej i Romantycznej" :?: :?:
Mnie osobiscie nie bardzo się podoba. Autorka zrobila z tej powiesci dramat. Nie przeczytałam jeszcze do konca,ale ponad polowe i zdazylam sie zawiezc.Przeciez pólkownik Brandon do szalenstwa kochał Mariannę,a tu Marianna w listach do siostry Eleonory pisze ze miedzy nimi nie ma uczucia i milosci,ze on nie zdolny jest do takich uczuc.Nie podoba mi sie narazie ta kontynuacja :cry:


Żyj rozsądnie, a życie będzie piękniejsze.

Offline

 

#2 2005-03-15 12:02:17

aga
U¿ytkownik

Re: "Eleonora i Marianna" Emma Tennant

Znam ten tytuł, mam w domu trzy inne książki tej pisarki- kontynuacje
"Dumy..." i "Emmy". Otóż krótko mówiąc, ciekawa akcja, sporo humoru, ale czegoś mi brak. Tennant czasami miewa nazbyt dziwne pomysły, np.gdy Elżbieta ucieka w 'teren' rozżalona na rzekome złe jej traktowanie przez męża. Brak mi właśnie głębszego tła psychologicznego, autorka tylko powiela schematy dla powierzchownych romansów.
Ale w sumie niezła lektura.

Offline

 

#3 2005-03-15 13:41:25

karolcia
U¿ytkownik

Re: "Eleonora i Marianna" Emma Tennant

Racja posmiałam sie troche np. z pani Ferras lub jej synka Roberta pożartego przez dzikich. Ale mam odczucie że troche mija sie z prawdą powiesci napisanej przez Jane. Kontynuacja troche schodzi w bok od prawdy.Ale jest humorystyczna i czasem dziwna.Mysle że kontynuacja Dumy bardziej mi się spodoba.


Żyj rozsądnie, a życie będzie piękniejsze.

Offline

 

#4 2005-03-15 14:14:24

Loana
U¿ytkownik

Re: "Eleonora i Marianna" Emma Tennant

"You astonished me!!!" tongue
Naprawdę podobają się Wam kontynuacje pani Tennant? Czy sobie żartujecie? Przeczytałam tylko początek kontynuacji "Dumy..." i boję się czytać dalej. Założę się, że na sieci można znaleźć o wiele lepsze fanfiki niż powieści tej pani. Przyznałabym jej nagrodę Złotego Tłuczka (pierwowzór na forum fanfików HP) wink. Może kiedyś dorosnę do tego rodzaju "tfórczości" ;P. Pozdrawiam!


JakieÅ› pytanko do mnie? loana@go2.pl
http://joanna-loana.deviantart.com/

Offline

 

#5 2005-03-15 15:14:05

dorotka
U¿ytkownik

Re: "Eleonora i Marianna" Emma Tennant

Zgadzam się z Loaną, ta cała Tennant chyba się z choinki urwała - najgorsze jest to, że ona te bzdury traktowała całkiem serio!
Można znaleźć ciekawe kontynuacje w necie, chociaż najwięcej jest opowiadań przeniesionych do współczesności. A w wielu po prostu ktoś się nabija z niektórych postaci, wyolbrzymiając je i to jest fajne. Nie można pisać jakiś dziwactw i myśleć, że komuś się spodobają.


Normalnie zaczęłam wirtualny ekshibicjonizm big_smile
Mam bloga tongue Kto nie wierzy, niech sprawdzi big_smile

Offline

 

#6 2005-03-15 17:33:17

moniczek
U¿ytkownik

Re: "Eleonora i Marianna" Emma Tennant

A tak a propos kontynuacji... Loana, co z tą, którą tak dzielnie wklepywałyśmy do WORD'a? Ja przyznam się, że jeszcze żadnej z istniejących kontynuacji nie czytałam i chętnie bym to uczyniła, niezależnie od jej jakości. Przynajmniej wyrobię sobie jakieś zdanie na ten temat.

Offline

 

#7 2005-03-18 10:07:57

karolcia
U¿ytkownik

Re: "Eleonora i Marianna" Emma Tennant

uwarzam ze to bzdury chociaz przeczytałam kontynuacje rozwaznej jednym tchem tylko dlatego ze szybko sie ja czyta. Nie podobała mi sie ani troche ,ale przyznam ze fragmenty niektore były całkiem smieszne.Emma przedstawiła całkiem inne oblicza postaci, ktore absolutnie nie zasłurzyły aby je tak opisywano.A ten cały Willaugby przedstawiła go jako wariata z cała ferajną i niby Marianna miala z nim i jego psycholami być szczęśliwa?? To bardziej wygładało na komiczne opowiadanie z odrobiną fantastyki.


Żyj rozsądnie, a życie będzie piękniejsze.

Offline

 

#8 2005-03-20 20:10:04

Gabra
U¿ytkownik

Re: "Eleonora i Marianna" Emma Tennant

Przeczytałam tylko kontynuację Dumy i za inne nie mam zamiaru się zabierać, a już na pewno nie tknę kontynuacji Rozważnej, zbyt lubię tę książkę.

Offline

 

#9 2005-03-21 10:08:12

Loana
U¿ytkownik

Re: "Eleonora i Marianna" Emma Tennant

Moniczko, jesli chodzi o kontynuacje, ktora przepisywalyscie, jest pewien problem. Po pierwsze, mam tylko 3 czesci z wyslanych 4. Jesli dobrze kojarze, nie dostalam jeszcze tekstu od Justynki. Po drugie, tylko Ty odeslalas mi ksero, a tak sie sklada, ze ja nie mam tej ksiazki, posiadalam tylko to ksero. Moge Ci wyslac to, co mam na kompie, albo pierwsza czesc jako ksiazke smile. Pozdrawiam!


JakieÅ› pytanko do mnie? loana@go2.pl
http://joanna-loana.deviantart.com/

Offline

 

#10 2005-03-29 14:49:27

fringilla
U¿ytkownik

Re: "Eleonora i Marianna" Emma Tennant

Ja wczoraj znalazłam tę ksiązkę u mamy i pozyczyłam z ciekawości. Cóż mogę powiedzieć? Dno i siedem metrów mułu... Wydaje mi się, że jak ktoś zabiera się za kontynuację klasycznego dzieła, to po pirerwsze powinien je uważnie przeczytać, a po drugie dowiedzieć sie czegoś na temat realiów epoki. Już z samych ksiązek JA mozna się sporo dowiedzieć, ale to najwyraźniej pani Tennant umknęło, jednak wyobrażam sobie, że będąc Brytyjką, a w każdym razie władając językiem, ma się naprawdę spore możliwości.

Pierwszy błąd rzeczowy uderzyła mnie juz na samym początku: otóż Marianna, juz jako Pani Brandon pisze do Eleonory, żeby przyjechała na plebanię, której Edwar jeszcze dotychczas nie objął. Tymaczasem w książce jet wyraźnie powiedziane, że Marianna wyszła za mąż dopiero rok po ślubie Eleonory... Pisze też o gorączce zakaźnej, która zmogła ją w zeszłym roku, o zeszłej zimie, którą pędziły w Londynie etc.
A poza tym pani Jennnings i jej córka Charlotta jawią się jako wredne iontrygantki, gdy tymczasem JA przedstawiła je jako dobroduzne plotkarki. W ogóle JA pisała subtelniej nawet o postaciach negatywnych. Pani Tennant brak dowcipu i wyczucia.
A intymne szczegóły, którymi dzielą się korespondentki? Nawet między najbliższymi osobami, takie rzeczy były wtedy nie do pomyślenia!

Uf, wygadałam się! A jestem dopiero na 52 stronie...


Pozdr. Agata
gg 5739618

Offline

 

#11 2005-03-29 18:14:17

moniczek
U¿ytkownik

Re: "Eleonora i Marianna" Emma Tennant

Loana, jakbyś mogła, to prześlij mi po prostu to co masz. Jestem już tak strasznie ciekawa, co wypisuje ta autorka, że zadowolę się niekompletnym tekstem (może faktycznie jest tak denny, że i tak nie będzie mi się chciało tego kończyć)...
A tak na marginesie - odeslijcie Loanie to ksero, które od niej macie. No i Justyna - co z Twoją częścią "roboty"?

Offline

 

#12 2005-03-30 15:03:39

dorotka
U¿ytkownik

Re: "Eleonora i Marianna" Emma Tennant

Ojej, Loana, zabijesz mnie chyba. Ja nie mogę znaleźć tego ksero! Szukałam 2 dni podczas porządków świątecznych i nie mam pojęcia gdzie to się zapodziało! Kłopot w tym, że w moim domu książki są autentycznie wszędzie i nie wiadomo gdzie ktoś mógł to upchnąć. Czuję się naprawdę podle, a jestem roztrzepana i nie odesłałam od razu. Wstyd mi :oops:


Normalnie zaczęłam wirtualny ekshibicjonizm big_smile
Mam bloga tongue Kto nie wierzy, niech sprawdzi big_smile

Offline

 

#13 2005-04-09 20:38:03

Rachela
U¿ytkownik

Re: "Eleonora i Marianna" Emma Tennant

Ja czytałam kontynuację "Emmy" pani Tennet i po kilku rozdziałach bałam się czytać dalej. Moim zdaniem jest tragiczna i nie jest godna aby być uważana za coś choć w połowie tak pięknego jak ksiązki lady Austen


Wierna wielbicielka płk. Brandona:)

Offline

 

#14 2005-04-19 13:24:02

aga
U¿ytkownik

Re: "Eleonora i Marianna" Emma Tennant

To prawda, że pani Tennant wszystko "wywraca do góry nogami" w
swoich kontynuacjach. Jedna rzecz mi się tylko u niej podoba, otóż autorka zgrabnie "wydobywa" wszelkie charakterystyczne cechy bohaterów Austen i je być może celowo wyolbrzymia, wg schematu:
"co by było, gdyby...".
Np. w "Emmie i Mariannie" stworzyła wizję, co by było, gdyby się okazało, że jednak Marianna /mimo autentycznej sympatii / nie mogła pokochać płka Brandona, który nadal widzi w niej dawną ukochaną Elizę.
To poważna przeszkoda do przezwyciężenia wzajemnej nieufności. Nie będę nad tym się rozwodziła, ale to ciekawa perspektywa tego związku.
I całkiem przekonująco Tennant ukazuje zupełny "brak kręgosłupa" u
Edwarda Ferrrarsa, męża Eleonory, która nagle tę wadę u niego zauważa,
i przechodzi róźne męki, aby jego wydobyć spod wpływu jego matki
i siostry. to mnie ciekawi, a inne szczegóły sa mniej istotne.

Offline

 

#15 2005-05-13 11:22:27

Anonymous
Go¶æ

Re: "Eleonora i Marianna" Emma Tennant

Właśnie przejrzałam kolejną kontynuację "RiR" - "Córkę Elizy" J.Aiken.
Pomijając mało ciekawą fabułę, zauważyłam, że ta pozycja oraz "Eleonora
i Marianna" ukazujÄ… Edwarda Ferrarsa i samÄ… MariannÄ™ jako absolutnych
egoistów, wręcz nie liczączych się z uczuciami swoich małżonków.
Zwłaszcza Edward F. aż razi nas swoją gnusnością, brakiem inwencji,
biernością wobec matki, niechęcią do jakichkolwiek zmian. Po części
się z tym zgadzam, nawet się dziwiłam, jak Eleonora w ogóle może z takim wytrzymać. Lucy Steele już go dobrze poznała i czym prędzej go rzuciła, poznając jego brata. Ten aspekt wydaje mi się najciekawszy
w obu kontynuacjach, bo daje do myślenia, jak istotne wady bohaterów
mogą zaważyć na ich życiu.

 

#16 2005-05-13 11:23:56

Anonymous
Go¶æ

Re: "Eleonora i Marianna" Emma Tennant

Właśnie przejrzałam kolejną kontynuację "RiR" - "Córkę Elizy" J.Aiken.
Pomijając mało ciekawą fabułę, zauważyłam, że ta pozycja oraz "Eleonora
i Marianna" ukazujÄ… Edwarda Ferrarsa i samÄ… MariannÄ™ jako absolutnych
egoistów, wręcz nie liczączych się z uczuciami swoich małżonków.
Zwłaszcza Edward F. aż razi nas swoją gnusnością, brakiem inwencji,
biernością wobec matki, niechęcią do jakichkolwiek zmian. Po części
się z tym zgadzam, nawet się dziwiłam, jak Eleonora w ogóle może z takim wytrzymać. Lucy Steele już go dobrze poznała i czym prędzej go rzuciła, poznając jego brata. Ten aspekt wydaje mi się najciekawszy
w obu kontynuacjach, bo daje do myślenia, jak istotne wady bohaterów
mogą zaważyć na ich życiu.

 

#17 2006-04-18 22:11:10

otherwaymistercollins
U¿ytkownik

Re: "Eleonora i Marianna" Emma Tennant

Z kontynuacji czytałam tylko "PEMBERLEY" Emmy Tennant. Odradzam. Po przeczytaniu - 'quite put out'.
Pozdrawiam

Offline

 

#18 2006-07-21 15:48:26

lady_kasiek
U¿ytkownik

Re: "Eleonora i Marianna" Emma Tennant

Czytałam Eleonorę i MArianne i nie miescilo mi się w głowie takie bazdury. wszystko sie wali i dwa akapity przed koncem jest happy end tak też jest zresztą w Pemberley no paranoja.


GRITARÄ‚? QUE ARDAN LAS BANDERAS POR LA FRATERNIDAD
QUE CAIGA EL PATRIOTISMO Y LA HOSTILIDAD RACIAL
CULTURA POPULAR...
Gran Derby dla Realu :!: :!:

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB