Ogród Jane Austen

Strona po¶wiecona Jane Austen

Nie jeste¶ zalogowany.

Og³oszenie

#1 2006-02-24 21:20:57

ewelinka
U¿ytkownik

jaką książkę...

jaką książkę Jane Austen lubicie najbardziej?

Offline

 

#2 2006-02-24 22:02:40

Alison
U¿ytkownik

Re: jaką książkę...

Ja zdecydowanie "Dumę", ale mam też specjalny sentyment do "Opactwa...", bo uważam, że to materiał na fajną komedię, pod warunkiem, że wziąłby się za to dobry scenarzysta. Thorpe odpowiednio podrysowany jest moim zdaniem postacią jak najbardziej komediową i te wszystkie strachy na lachy kKatarzyny, możnaby to fajnie rozegrać.


Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyną, swoja, własna, niczyja, nie znana nikomu...

Offline

 

#3 2006-02-24 23:12:47

niya
U¿ytkownik

Re: jaką książkę...

Chyba wlasnie "DumÄ™"
chociaz czlowiek sie w zyciu zmienia - kto wie co bedzie dalej smile


A co siÄ™ staje to siÄ™ staje tylko raz w tym czasie
I tylko raz w tym miejscu...

Offline

 

#4 2006-02-25 00:22:01

Caitriona
U¿ytkownik

Re: jaką książkę...

"Duma i uprzedzenie" i "Perswazje" big_smile


The person, be it gentlemen or lady, who has not pleasure in a good novel, must be intolerably stupid - Northanger Abbey

Offline

 

#5 2006-02-25 09:50:55

Kazik
(Admin)

Re: jaką książkę...

"Perswazje". Są najbardziej dojrzałe. Bardziej smutne ale i takie z nadzieją.


"Barbarzyńcami nazywamy tych, których zwyczaje różnią się od naszych" (Benjamin Franklin)

Offline

 

#6 2006-02-25 09:53:57

Gitka
U¿ytkownik

Re: jaką książkę...

Zdecydowanie Dumę od niej się wszystko się zaczęło. Ale zaraz na drugim miejscu Perswazje, które o dziwno czytałam pierwszy raz znowu nie tak dawno (uważam,że książka jest trochę niedoceniona przez czytelników). Ale to tylko moje zdanie.

Offline

 

#7 2006-02-25 13:11:01

Diana
U¿ytkownik

Re: jaką książkę...

Dumę postawiłabym minimalnie wyżej od pozostałych powieści, a szalenie miło wspominam także "Sanditon" ze względu głównie na uroczą atmosferę tego dzieła, choć tylko częściowo jest ono autorstwa Jane. Ale pomysł miała świetny! A pewnie częściowo wynika też to z tego, że ja uwielbiam morze i wodę w ogólności. big_smile


Czym jest życie- snem jedynie...
GG: 9031506

Offline

 

#8 2006-02-25 14:58:14

izek
U¿ytkownik

Re: jaką książkę...

Ja również Dumę big_smile i właśnie Sanditon, ale to dokończone przez kogoś (czytałam najpierw to niedokończone i zostawiło mi to duży niedosyt...)


gg 5425654

Offline

 

#9 2006-02-25 16:33:54

Alison
U¿ytkownik

Re: jaką książkę...

Do „Perswazji” też zawsze podchodziÅ‚am bardzo poważnie, bo to z wszystkich powieÅ›ci miÅ‚ość najpoważniejsza, nie jakieÅ› tam zauroczenie chwilowe, fju bdździu, wielka miÅ‚ość po dwóch taÅ„cach i jednym spacerze, Å›lub, a o resztÄ™ niech czytelnik nie pyta bo siÄ™ może zdziwić. W tej powieÅ›ci uczucie przetrwaÅ‚o tyle lat rozÅ‚Ä…ki, zazdrość o kolejne zauroczenie, czy urażonÄ… dumÄ™. Wydaje mi siÄ™, że to uczucie jest, jeÅ›li nie najprawdziwsze, to jednak najdojrzalsze wÅ›ród tych wszystkich pozostaÅ‚ych, bo przetrwaÅ‚o najcięższÄ… próbÄ™.


Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyną, swoja, własna, niczyja, nie znana nikomu...

Offline

 

#10 2006-02-25 18:46:25

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: jaką książkę...

Zdecydowanie Opactwo i Perswazje.
Dumę też darzę niejakim sentymentem, ale chyba jednak te dwie pierwsze zrobiły na mnie największe wrazenie.


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#11 2006-02-25 23:11:33

Jeanne
U¿ytkownik

Re: jaką książkę...

Zdecydowanie "Duma....", bo najśmieszniejsza. Ale nikt nie wymienia "Emmy". Dlaczego? Ja co prawda nie czytałam, ale chyba nie jest taka zła? big_smile


"Lasy były dokoła. I pożółkłe liście
Jak blade meteory przez półmrok spadały."

[img]http://img232.imageshack.us/img232/821/kjykpa8.jpg[/img]

Offline

 

#12 2006-02-26 10:39:25

Diana
U¿ytkownik

Re: jaką książkę...

"Emma" z pewnością nie jest najgorsza, poza tym, nie ma takiej książki JA, co do której żywiłabym jakąkolwiek antypatię. Tu kierowałam się w wyborze wspomnieniem, które z dzieł czytało mi się najprzyjemniej. Ale rzeczywiście w "Perswazjach" miłość niewątpliwie jest najdojrzalsza.
ps. Jeanne, śliczny masz avatar! smile


Czym jest życie- snem jedynie...
GG: 9031506

Offline

 

#13 2006-02-26 12:14:28

Gosia
U¿ytkownik

Re: jaką książkę...

Podobnie jak wy: DiU, Perswazje, Emma.


Z Południa na Północ:
http://forum.northandsouth.info/index.php

Offline

 

#14 2006-02-26 14:02:33

Jeanne
U¿ytkownik

Re: jaką książkę...

ps. Jeanne, śliczny masz avatar! smile

Dziękuję!!! smile
Faktycznie "Perswazje" są dla mnie całkiem inne niż reszta książek. Może dlatego, że główną bohaterką nie jest śliczna 20-latka. wink Mam również sentyment do "Mansfield Park" chociaż Fanny jest denerwująca. tongue


"Lasy były dokoła. I pożółkłe liście
Jak blade meteory przez półmrok spadały."

[img]http://img232.imageshack.us/img232/821/kjykpa8.jpg[/img]

Offline

 

#15 2006-02-27 13:31:28

Mag
U¿ytkownik

Re: jaką książkę...

1 po pierwsze Duma bo była pierwsza
2 Perswazje chociaż Annie przydałby się czasem red bull lol
3 Rozważna i romantyczna,ale na miejscu Eleonory wytargałabym Lucy za kudły
4Lady Suzan-aż dziwne że główna bohaterka Jane jest taka podła
5 Opactwo bo komediowe lol
6 Mansfield Park
7 Sanditon czytałam niedokończony i to mi psuje smaczek
8 Emma jÄ… lubiÄ™ najmniej wink


GG 6318358

Offline

 

#16 2006-03-25 16:52:32

frycia
U¿ytkownik

Re: jaką książkę...

najbarzdiej lubię Dume, bo pierwsza a potem Emme( ale to chyba ze względu na Knightleya, bo sama Emma mnie żdziebko wkurzała)


,, życie to żart i wszystko temu dowodzi" (GG)

Offline

 

#17 2006-03-25 19:28:18

Bonduelle
U¿ytkownik

Re: jaką książkę...

Hmmm... trudne pytanie... W kolejności lubię:
1. Dumę i Uprzedzenie (hm... no comments, mogę czytać na okrągło)
2. Opactwo Northanger (bo Katrzyna jest moją rówieśnicą, a Henry jest świetny wink )
3. Rozważną i Romantyczną (ostatnio wrócił mi sentyment, od tego się zaczęło u mnie)
4. Perswazje (najbardziej złożone relacje między bohaterami)
5. EmmÄ™ (urocza, zabawna i lekka komedia)
6. Mansfield Park (nie znaczy, że nie lubię wcale, tylko najmniej. Czasem miałam wrażenie, że zupełnie nic się nie dzieje ;P)

PS. Wybywam na ponad tydzień, to się żegnam z Wami wszystkimi :* :* :*
(gdzie? poczytajcie na http://eclipsehunters.pl

Offline

 

#18 2006-03-25 19:36:35

Gosia
U¿ytkownik

Re: jaką książkę...


Wybywam na ponad tydzień, to się żegnam z Wami wszystkimi :* :* :*
(gdzie? poczytajcie na http://eclipsehunters.pl

No, no! Jestem pod wrazeniem big_smile
Zycze przyjemnej podrozy i wielu wrazen smile


Z Południa na Północ:
http://forum.northandsouth.info/index.php

Offline

 

#19 2006-03-25 20:03:40

Bonduelle
U¿ytkownik

Re: jaką książkę...

Dzięki :* (Dostanie się na tę wymianę to największy cud w moim życiu ;P )

Offline

 

#20 2006-03-25 20:22:54

Ania
U¿ytkownik

Re: jaką książkę...

Wysokich lotów, Bonduelle, i ode mnie. Niech Ci tam przychylają nieba na okrągło!
Co zaś się tyczy książek JA oczywiście na pierwszym miejscu stawiam Dumę i uprzedzenie - wracam do niej zawsze, gdy mam ochotę na malą psychoterapię (genialny lek na chandrę). "Perswazje" owszem doceniam i chętnie wracam, ale większym sentymentem darzę "Emmę", bo zawsze dobrze sie przy niej bawię, bo podoba mi sie Knightley, a Emma ma w sobie coś co w ludziach lubię...

Offline

 

#21 2006-03-25 20:25:15

Bonduelle
U¿ytkownik

Re: jaką książkę...

Emma jest rzeczywiście budzącą sympatię postacią, bo możemy się z nią identyfikować - nie jest idealna, myli się etc. (tego na przykład brakuje Fanny Price)

Offline

 

#22 2006-03-25 21:08:03

Ania
U¿ytkownik

Re: jaką książkę...

Poza tym lubie obie ekranizacje Emmy. Trudno mi zdecydować, która jest lepsza, bo obie maja wady i zalety, ale obie są ciepłe i sympatyczne - każda na swój sposób!

Offline

 

#23 2006-03-25 21:38:00

Diana
U¿ytkownik

Re: jaką książkę...

Aniu, trafiłaś w sedno z tą psychoterapią w trakcie czytania "Dumy"! Uspokaja mnie i odpręża, jak rzadko która książka.


Czym jest życie- snem jedynie...
GG: 9031506

Offline

 

#24 2006-03-25 23:22:28

Jeanne
U¿ytkownik

Re: jaką książkę...

Ja mam słabość do RiR, może dlatego, że była pierwszą książką Jane jaką przeczytałam. Nie mam pojęcia co mnie do tego skłoniło, ale wzięłam na próbę i wsiąkłam. Została mi jeszcze "Emma", która w bibliotece jest, ale brakuje stron a ja lubię rozkoszować się każdym słowem.


"Lasy były dokoła. I pożółkłe liście
Jak blade meteory przez półmrok spadały."

[img]http://img232.imageshack.us/img232/821/kjykpa8.jpg[/img]

Offline

 

#25 2006-03-26 09:58:02

Diana
U¿ytkownik

Re: jaką książkę...

Kiedyś zabrakło kilku stron w egzemplarzu "Tajemnicy siedmiu zegarów" A. Christie, który czytałam. To dopiero był problem- w kluczowym momencie ucinało mi wyjaśnienie, kto jest mordercą i dlaczego. Na szczęście trochę sobie dopowiedziałam sama, logicznie i z sensem.


Czym jest życie- snem jedynie...
GG: 9031506

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB