Ogród Jane Austen

Strona po¶wiecona Jane Austen

Nie jeste¶ zalogowany.

Og³oszenie

#1 2006-03-17 23:03:17

ewelinka
U¿ytkownik

Oryginał czy tłumaczenie?

Jestem ciekawa jakie jest wrazenie po przeczytaniu tej samej książki w dwóch różnych językach?Ja jeszcze nie miałam okazji a wy?Jeśli tak to co o tym sądzicie?

Offline

 

#2 2006-03-18 00:27:01

Alraune
U¿ytkownik

Re: Oryginał czy tłumaczenie?

Oryginał zawsze będzie dla mnie na pierwszym miejscu, jeśli tylko będę w stanie przeczytać książkę w danym języku - w moim wypadku to angielski i, ewentualnie, z baaardzo dużą pomocą słownika, niemiecki. Po polsku czyta mi się znacznie szybciej, płynniej, natomiast teksty angielskie lubię smakować fragment po fragmencie.
Tekst oryginalny zawsze pozostaje lepszy niż tłumaczenie, a to dlatego, że tłumaczenie jest jak pisanie danej powieści na nowo, za każdym razem przez innego autora (w przypadku wielu przekładów). Tylko tekst oryginalny jest w stanie zapoznać czytelnika w 100% ze stylem pisania autora, z jego specyficznym humorem; zawiera często całe mnóstwo nieprzekładalnych smaczków, aluzji, niedomówień. Kunszt tłumacza poznaję po tym, w jakim stopniu udało mu się zachować ducha danej powieści, oddać styl autora i przełożyć obcy tekst na polskie realia społeczne i językowe. A jeżeli oryginalny tekst jest słaby lub wyjątkowo ciężki... żadne tłumaczenie mu nie pomoże, choćby pracowali nad nim sami wielcy w postaci Barańczaka i nieżyjącego już niestety Żeleńskiego...
Tak troszkę na marginesie: do białej gorączki doprowadza mnie powszechna wśród polskich tłumaczy niekonsekwencja, jak w przekładzie Dumy i uprzedzenia: Elizabeth została Elżbietą, ale już nie Elżunią, bo nadal Lizzy; bratem Karoliny Bingley nie jest Karol, lecz Charles, etc. Jak na mój skromny gust, powinno być albo w jedną, albo w drugą stronę, a nie taki misz-masz i wolna amerykanka.
I jeszcze jedno: SZEKSPIR i SZOPEN. Woltera, Monteskiusza, Wergiliusza mogę znieść, ale dwóch pierwszych - nijak! Przepraszam za odejście od tematu smile


He's more myself than I am... Whatever our souls are made of, his and mine are the same.

Offline

 

#3 2006-03-18 11:22:13

Gosia
U¿ytkownik

Re: Oryginał czy tłumaczenie?

Tylko nie Elżunia! :? Brrrrrrr


Z Południa na Północ:
http://forum.northandsouth.info/index.php

Offline

 

#4 2006-03-18 15:04:31

Jeanne
U¿ytkownik

Re: Oryginał czy tłumaczenie?

Ja za słabo znam angielski, żeby czytać. Fakt, że takie spolszczanie imion i nazw własnych budzi niesmak i odrzuca od książek. Elżunia rzeczywiście brzmi upiornie... :twisted:


"Lasy były dokoła. I pożółkłe liście
Jak blade meteory przez półmrok spadały."

[img]http://img232.imageshack.us/img232/821/kjykpa8.jpg[/img]

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB