Ogród Jane Austen

Strona po¶wiecona Jane Austen

Nie jeste¶ zalogowany.

Og³oszenie

#1 2008-03-02 09:48:48

worldsapart1775
U¿ytkownik

Samotność Jane Austen

na tym forum, wiec przepraszam jesli tematem mojego wpisu, nie wpasuje sie w przyjete zwyczaje i normy tego forum. Chce jednak napisac o tym jak wspaniale mimo, ze tak bardzo samotne zycie wiodla nasza Jane Austen. Mysle, ze wiem sporo ze jej zyciu, zarowno uczuciowym jak i tym ktore miedzy wierszami opisywala w swoich ksiazkach. Pewnie wiele osob pisalo juz tutaj o tym jak wiele wytuacji ze swojego prawdziwego zycia Jane przelala na papier i umiescila w swoich ksiazkach. I choc po dzis dzien jej zwiazek z Tomem Lefroyem nie jest calkiem jasny mozna przypuszczac, ze bylo to cos wiecej niz tylko przelotne zauroczenie. Czytajac wszystkie jej ksiazki mozna bardzo latwo dostrzec z jaka wielka pasja i uczuciem traktowala swoich bohaterow. Kazdy z nich pod koniec ksiazki otrzymuje to czego pragnal przez cale zycie. Jane nidgy nie wyszla za maz, ale sadze ze byl na swiecie czlowiek ktoremu juz dawno oddala swoje serce, ale przez jej rozwazna i nieco nie zrozumiala dla niektorych nature postanowila nie uwywnetrzniac tego co naprawde czula. Jedyna osoba ktora, mysle wiedziala o przemysleniach i uczuciach Jane byla jej siostra Casandra, do ktorych Jane pisala tyle listow. Pare razy wspominala w nich o Tomie, chociaz jak mogloby sie wydawac bez wiekszego entuzjazmu czy tez uczucia. Jednak jako jej najwieksza fanka wierze, ze w glebi swojego wspanialego serca Jane odczuwala do niego wielka sympatie, a moze nawet cos wiecej. W swoich ksiazkach ukazuje ona jak wielka sile ma milosc, ale tez jak dluga moze byc droga aby te szczescie uzyskac. Ona nidgy nie doznala uczucia szczescia malzenskiego w prawdziwym swiecie, mysle jednak, ze fakt iz wlasciwie kazda jej ksiazka zawierala watek milosci, malzenstwa i wielkiego uczucia pokazuje nam, czytelnika jak wielka wage przywiazywala ona do tych aspektow i jak bardzo pragnela osiagnac prawdziwe szczescie w tych dziedzinach zycia. Mimo to sadze, ze jej zycie bylo wspanialym, pelnym nieposkromionych i glebokich uczuc istnieniem, i choc nigdy nie wyszla za maz, ani za Toma LEfroya ani za nikogo innego odnalazla swoja droge i swoj cel zyciowy, sprawila ze jej zycie stalo sie wzorem dla wielu wspolczesnych ludzi. Bo kto nie marzylby o tak wspanialym i nieopisanie pasjonujacym zysiu, jakie prowadzila najwybitniejsza pisarka angielska, Jane Austen?

Offline

 

#2 2008-03-02 16:13:12

karotka
U¿ytkownik

Re: Samotność Jane Austen

Coś mi sie wydaje, że więcej było smutków i smuteczków w jej życiu niż wszystkiego innego.

Offline

 

#3 2008-03-02 17:46:02

worldsapart1775
U¿ytkownik

Re: Samotność Jane Austen

Moze po czesci masz racje...z drugiej jednak strony maiala po co zyc, pisanie bylo jej najwiekszym szczesciem i sprawialo jej najwieksza przyjemnosc, mysle wiec ze z tego czerpala satysfakcje i sile do zycia w samotnosci... ale z drugiej strony wcale nie byla tak do konca samotna poniewaz byla otoczona Mr. Darcym, Lizy, Fanny i emma...Miala jeszcze Casandre, ktora jak wiadomo byla jej powierniczka i najlepsza przyjaciolka!

Offline

 

#4 2008-03-02 20:50:15

czytelniczka
U¿ytkownik

Re: Samotność Jane Austen

karotka napisa³:

Coś mi sie wydaje, że więcej było smutków i smuteczków w jej życiu niż wszystkiego innego.

Masz racje.JA była osobą samotną , pod koniec życia cięzko chorą , a jej pisarstwo doceniły dopiero przyszłe pokolenia.Tak więc myslę ,że wszystko to o czym pisała pieknym było może opisaniem swoich pragnień i oczekiwań

Offline

 

#5 2008-03-02 21:01:08

worldsapart1775
U¿ytkownik

Re: Samotność Jane Austen

W swoich ksiazkach pisala o tym czego sama nie mogla przezyc, Albo przezyla ale pozniej stracila nieodwracalnie...Chociaz kazda z jej powiesci konczy sie dobrze, ja jako jej wielka fanka odczywam smutek na mysl o tym jak wielkie bylo jej pragnienie milosci i doswiadczenia szczesliwego zakonczenia swoich losow...umarla majac tylko namiastke tej radosci i uczucia ktore mogla przezyc w zyciu...tylko nierealny swiat stworzony na kartkach papieru i namalowany piorem dawal jej poczucie pelnego szczescia...nieosiagalnej milosci i malzenstwa...

Offline

 

#6 2008-05-09 18:40:33

lady_kasiek
U¿ytkownik

Re: Samotność Jane Austen

Swoim bohaterom dawała szczęście, którego sama nie doświadczyła neutral


GRITARÄ‚? QUE ARDAN LAS BANDERAS POR LA FRATERNIDAD
QUE CAIGA EL PATRIOTISMO Y LA HOSTILIDAD RACIAL
CULTURA POPULAR...
Gran Derby dla Realu :!: :!:

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB