Ogród Jane Austen

Strona po¶wiecona Jane Austen

Nie jeste¶ zalogowany.

Og³oszenie

#1 2004-11-02 14:17:01

fringilla
U¿ytkownik

Lady Susan

Wczoraj przeczytałam Lady Susan. Nie po raz pierwszy, ale po długiej przerwie, przyznam, że niewiele pamiętałam.
Ta książka jest tak zupełnie inna od pozostyałych dzieł Jane Austen. Nie tylko jeśli chodzi o formę (listy), ale także ze względu na bohaterów. Wprawdzie wczesne utwory jane Austen częto mają forme listów, ale Lady Susan jest chyba jedynym z nich, który został wydany w Polsce. Chodziło mi jednak bardziej o bohaterkę. Lady Susan jest tak jednoznacznie zła, że miejscami aż mało wiarygodna. Choć może połączenie zepsucia z głupotą daje takie efekty...

Ja bardzo żałuję, że Jane Austen nie pociągnęła tej opowiastki dalej. Przerwała ją w momencie, w którym wiele się mogło jeszcze wydarzyć i wydarzyło, jak wiemy z zakończenia. Myślę, że dalsza koresspondencja byłaby bardzo zajmująca. Chciałabym przeczytać list, w którym Lady Susan zawiadamia krewnych o slubie z sir Jamsem. Mimo, że książce brak polotu i humoru późniejszych dzieł, mogłaby sie ciekawie rozwinąć.


Pozdr. Agata
gg 5739618

Offline

 

#2 2004-11-04 22:57:44

winter_person
U¿ytkownik

Re: Lady Susan

Czytałam kiedys i niewiele pamiętam, ale muszę odświezyc pamięć, bo bardzo lubię takie novels of letters. Z tego, co pamiętam, to faktycznie nie byłp aż tak błyskotliwe jak późniejsze powieści Austen. Czytałam też The Watsons, ale niewiele pamiętam i z tego, jest jakiś bal, czyli to, co właściwie bardzo lubię. To ja Biegnę czytać, a kiedy skończę, to się, miejmy nadzieję, sensowniej wypowiem:)

Offline

 

#3 2004-11-04 23:01:56

fringilla
U¿ytkownik

Re: Lady Susan

Hehe, ja też mam Wtsonów na dzisiejszy wieczór, wydrukowałam sobie właśnie z PBI big_smile


Pozdr. Agata
gg 5739618

Offline

 

#4 2004-11-04 23:07:40

winter_person
U¿ytkownik

Re: Lady Susan

Miłego czytania. Jeśli moge spytać, o czym pisałaś pracę, tzn. wiem, że o Austen, ale co dalej? Może byc na priv, zresztą tak byłoby lepiej:)

Offline

 

#5 2004-11-04 23:46:32

fringilla
U¿ytkownik

Re: Lady Susan

Nie podałaś adresu w profilu :-(
Ja niestety w końcu nie pisałam pracy o Jane Austen. Studiowałam polonistykę, więc musiałabym ten temat połączyć z czymś z literatury polskiej. Poza tym pisanie o JA w Posce okazało sie bardzo trudne, a wyjechać na stypendium akurat nie mogłam. Pracę pisałam o Sapkowskim, ale jeśli kiedyś uda mi sie napisac doktorat, to będzie na pewno o JA przedze wszystkim.
Pozdr. Agata


Pozdr. Agata
gg 5739618

Offline

 

#6 2005-04-25 14:54:37

aga
U¿ytkownik

Re: Lady Susan

Lady Susan wydaje mi się najbardziej ciekawą, bo złożoną naturą
kobiecą. Jest tak inna od pozostałych bohaterek JA, tak inna , że nie
wiemy do końca, co ona wymyśli. Jest nieprzewidywalna, choć wiemy, że
jest pozbawiona skrupułów. Jako postać literacka jest naprawdę zajmująca. Snuje kolejne intrygi, ja tak naprawdę to podziwiam jej inteligencję, choć osobiście nie muszę jej lubić. Lady Susan potrafi
"podrywać" i mlodych i starych, bo umie wykryć ich słabostki. Doświadczenie i wiek powyżej 30-tki wiele tu pomagają. Szkoda tylko, że
tak inteligentna kobieta nie jest u JA postaciÄ… pozytywnÄ…! Mam nawet
dziwne wrażenie, że JA nie popierała feministycznych /w pojeciu autorki/
zapędów swoich bohaterek, stawiając je niejako poza nawias.

Offline

 

#7 2005-04-29 16:03:04

dorotka
U¿ytkownik

Re: Lady Susan

Szczerze mówiąc, ja się jej bałam...
Co za szczęście, że nie byłam na miejscu jej córki i moja mama jest najfajnieszą osobą na świecie.


Normalnie zaczęłam wirtualny ekshibicjonizm big_smile
Mam bloga tongue Kto nie wierzy, niech sprawdzi big_smile

Offline

 

#8 2006-09-29 12:31:14

Elizabeth
U¿ytkownik

Re: Lady Susan

Ja również żałuję, że Jane nie pocięgnęła "Lady Susan" dalej. Mogło być jeszcze ciekawie. Rzadko czytuję powieści epistolarne, ale teraz nabrałam przekonania, że powinnam robić to częściej. Zastanawiam się czy dałoby się wyreżyserować "Lady Susan". Musi być to niezwykle trudne, bo film musiałby ująć zarówno akcję, jak listy pisane przez bohaterów.

Offline

 

#9 2006-09-29 12:33:09

pak4
U¿ytkownik

Re: Lady Susan

Ja tylko przypomnę, że powieścią epistolarną są "Niebezpieczne związki", które doczekały się znakomitych ekranizacji.


Oddaj wierzbie
Całą nienawiść, całe pożądanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

Offline

 

#10 2006-09-29 13:06:01

Marija
U¿ytkownik

Re: Lady Susan

lol Naprawdę znakomitych: szczególnie z Malkovitchem

Offline

 

#11 2006-10-07 12:31:21

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Lady Susan

no i boskim Colinem (aczkolwiek nie nazwałabym tego ekranizacją big_smile)


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB